Građanska inicijativa da u Prijedoru počne sa radom dežurna apoteka u noćnim satima, na sjednici Skupštine grada, 23. maja, odbijena je glasovima većine, odnosno 17 od ukupno 31 odbornika. U obrazloženju Skupštine navodi se da su „svi pacijenti su kroz sistem postojeće zdravstvene zaštite adekvatno zbrinuti”.
Grupa građana koju predstavlja aktivista Ivan Begić skupila je oko 1.000 potpisa za ovu inicijativu. Kako kaže Begić, kojem je podršku početkom marta u Prijedoru dao i odbornik iz Banjaluke Draško Stanivuković, on i ostali potpisnici peticije nisu zadovoljni odlukom Skupštine grada i neće stati na ovome.
Pošto u Prijedoru ne postoji dežurna apoteka, Prijedorčani kažu da se u ovakvim situacijama snalaze tako što stalno imaju kod kuće lijekove za koje očekuju da će im biti potrebni, a u slučaju da ih nemaju, upute se ka Kozarskoj Dubici ili Banjaluci.
Na ovaj problem, prije par mjeseci na sjednici Skupštine grada ukazao je Dalibor Grabež, odbornik PDP-a, pozivajući se na član 30 Zakona o apotekarskoj djelatnosti, u kojem piše da je lokalna samouprava dužna da obezbijedi snabdijevanje lijekovima u večernjim satima, nedjeljom i praznicima.
– Kod direktora Javne zdravstvene ustanove “Gradska apoteka” nema dovoljno volje za rješavanje ovog problema. Kao opravdanje za nepostojanje dežurne apoteke ne može da se navodi zaboravnost građana koji ne kupe lijek u toku radnog vremena. Ovo je, podsjećam, zakonska obaveza. Ponovo apelujem na nadležene da riješe taj problem – rekao je Grabež.
Milan Kubat, direktor Javne ustanove „Gradska apoteka“ ističe da bi sredstva za te namjene možda bilo bolje usmjeriti prema korisnicima u stanju socijalne potrebe.
– Moramo biti svjesni još jedne stvari, a to je da se svi hitni slučajevi riješavaju u Službi hitne pomoći Doma zdravlja ili prijedorskoj bolnici. Pri tome, ni Služba hitne pomoći, ni bolnica ne izdaju recepte za kupovinu lijekova. To se ostavlja za jutarnje sate kada počinju da radie doktori porodične medicine. Ta noćna dežurstva bi se svela na one zaboravne pacijente, koji su preko dana zaboravili da podignu lijek ili žele da kupe nešto što nije toliko hitan slučaj – rekao je Kubat.
U Gradskoj upravi Prijedor kažu da trenutno nemaju obezbjeđena sredstva za rad dežurne apoteke.
– Da bi se otvorila dežurna apoteka koja da bi imala kompletni noćni rad, Gradska apoteka je napravila obračun u visini od oko 109.000 KM, koliko bi koštao taj noćni rad i još neka prilagođavanja koja bi se morala odraditi da bi se mogla vršiti šalterska prodaja – rekao je gradonačelnik Milenko Đaković.
O ovoj temi govoriće se i na narednom zasjedanju Skupštine grada, kada će se pred odbornicima prijedorskog parlamenta naći prijedlog da se uputi inicijativa Narodnoj skupštini Republike Srpske za izmjene i dopune Zakona o apotekarskoj djelatnosti.
(M. Stegić, opcija.net)