Ustavni sud Federacije BiH donio je danas odluku prema kojoj bi Srbi u Hercegovačko-neretvanskom, Zapadno-hercegovačkom i Posavskom kantonu trebali konačno da postanu konstitutivni, a srpski jezik i pismo ćirilica ravnopravni sa ostala dva jezika i pismom.
Ustavni sud FBiH donio je presudu da nisu u skladu sa Ustavom FBiH pojedine odredbe ustava ova tri kantona, kojima nije priznavano pravo konstitutivnosti srpskog naroda, srpskog jezika i ćirilice.
Sud je naložio skupštinama ova tri kantona da odmah, a najkasnije u roku od šest mjeseci od dana objave ove presude u službenim glasilima, donesu amandmane na ustave tih kantona, u skladu sa Ustavom FBiH.
Dok ne budu doneseni ti amandmani primjenjivaće se odredba Ustava FBiH.
Sud je ovu odluku donio na osnovu zahtjeva predsjednika Vlade FBiH Fadila Novalića i trećine poslanika u Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Prije donošenja odluke obavljena je javna rasprava.
Marčeta: Odluka se neće poštovati, kao ni prethodne
Delegat iz reda Srba u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Mile Marčeta rekao je Srni da se odluka Ustavnog suda FBiH o konstitutivnosti naroda u tri kantona neće poštovati, kao što nisu ni dosadašnje odluke.
Marčeta je rekao da je Ustav BiH regulisao sve, a Aneks 7 Dejtonskog sporazuma je regulisao povratak, međutim to niko ne poštuje.
On je rekao da je Ustavni sud FBiH donio časnu i poštenu odluku, ali da neće biti sprovedena kao što nije ni odluka tog suda prema kojoj lokalnim zajednicama pripadaju prirodni resursi na njihovoj teritoriji.
“Većinski narodi Hrvati i Bošnjaci ignorišu odluku jer su prirodni resursi, šume, na teritoriji lokalnih zajednica gdje su Srbi većina, ali su u kantonu manjina”, napomenuo je Marčeta i rekao da to automatski ugrožava ostanak i opstanak Srba u Federaciji.
To je, kaže on, jedna vrsta etničkog čišćenja jer Srbi dobijaju “na kašikicu” od prirodnih resursa od kojih drugi zarađuju milione.
Marčeta je upitao kako se mogu sprovoditi odluke Ustavnog suda kada ih vlasti, koje su dužne da ih sprovedu, ne poštuju.
“Klub Srba ne postoji, nego samo klubovi stranaka u Federaciji. Trebalo bismo podnijeti krivične prijave, i Srbi i drugi koji su oštećeni u Federaciji po istom pitanju”, rekao je Marčeta i istakao da Ustavni sud treba da nađe princip kažnjavanja i “prisili političku elitu” koja to ne poštuje.
Golo: Ništa nam to ne znači
Odluka Ustavnog suda Federacije BiH /FBiH/ o konstitutivnosti srpskog naroda u tri kantona ne znači ništa za Srbe jer se pokazalo da njihov život u FBiH zavisi isključivo od političke volje onih koji imaju vlast na nivou kantona i na višim nivoima, rekao je Srni predsjednik Koordinacije srpskih udruženja u Mostaru Dušan Golo.
On kaže da je isto sa svakom odlukom koju su donijeli sudovi od 2000. godine i naglašava da je to moglo biti riješeno da je postojala politička volja, a ne da se čeka da neko podnese apelaciju Ustavnom sudu.
“Ne znam ni koliko su iskreni u svojim namjerama da im je istinski stalo da ta odluka bude primjenjena i da postanemo konstitutivan narod u Hercegovačko-neretvanskom kantonu /HNK/”, rekao je Golo Srni, komentarišući današnju odluku Ustavnog suda FBiH prema kojoj bi Srbi u HNK, Zapadno-hercegovačkom i Posavskom kantonu konačno trebalo da postanu konstitutivni, a srpski jezik i pismo ćirilica ravnopravni sa ostala dva jezika i pismom.
On kaže da to govori i zbog toga što u BiH ne postoji politička opcija koja od 2000. nije bila na vlasti i nije imala mogućnost da tu odluku sprovede.
“Frapirala me je činjenica prije 15 dana kada smo vršili registraciju Koordinacije kao pravnog lica i kada nam u Statistici i Poreskoj upravi nisu mogli dati rješenje na ćirilici jer nemaju program za ćirilicu, a to su federalne institucije. Šta ja kao Srbin da pričam i komentarišem odluke Ustavnog suda kada državni organ kome zakon nalaže ravnopravnost ćirilice nema instaliran program da mi može poslati rješenje na ćirilici? Šta tu može promijeniti odluka Ustavnog suda FBiH”, pita Golo.
Kada je riječ o privremenoj mjeri Ustavnog suda kojom se nalaže primjena Ustava FBiH do izmjena spornih odredaba ustava kantona, Golo ni tu nije optimista.
“Šta u suštini mijenja i privremena mjera? Znači li to da će naša djeca dobiti pravo da uče na srpskom jeziku i na ćirilici, da uče nacionalnu grupu predmeta, da mi imamo pravo kao narod da se zapošljavamo po popisu iz 1991. u institucije sistema, javnim preduzećima, zdravstvu, školstvu? Kada bi to značilo barem 20 odsto ovoga što pričam bio bih prezadovoljan, ali to ne znači u našem životu ništa”, poručio je Golo i naglasio da Srbima u FBiH nisu potrebne odluke sudova, već politička volja.
Golo je rekao da se “na mala vrata preko problema Srba gura i problem `bosanskog jezika` i da tako samo političke stranke žele kupiti političke poene pred izbore”.
(Srna)