Od početka ove godine Granična policija BiH spriječila je ilegalni ulazak 2.603 migranta, rekao je Zoran Galić direktor ove službe, te dodao da su akcijama GP BiH u saradnji sa policijama entiteta i kantona otkrivena još 1.723 lica neposredno nakon ilegalnog prelaska granice.
Galić je naveo da je Granična policija BiH identifikovala više od 30 lica u dvije organizovane kriminalne grupe, koje su učestvovale u nezakonitim aktivnostima s ciljem krijumčarenja migranata iz BiH u Hrvatsku.
“Obje grupe su djelovale na području Bihaća i Velike Kladuše. Dokumentovano je da su prokrijumčarili najmanje 100 stranih državljana”, rekao je Galić za “Euro Blic”.
Prema Galićevim riječima, policijski službenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela i Agencije za istrage i zaštitu /Sipa/ angažovani su zajedno sa pripadnicima Granične policije na kontroli granice, što je donijelo konkretne rezultate u vidu povećanog procenta odvraćenih ilegalnih migranata na području Višegrada prethodnih nekoliko dana.
Galić kaže da prebacivanje graničnih policajaca na krizna područja nije oslabilo kontrolu granice BiH na drugim mjestima, te da su u prva tri mjeseca ove godine ostvareni bolji rezultati rada nego u istom periodu prošle godine u oblasti otkrivanja lažnih dokumenata, krijumčarenja roba i drugih oblika prekograničnog kriminala koji nemaju veze sa problemom ilegalnih migracija.
Migrant napao stražara u Salakovcu
Jedan migrant fizički je napao stražara u izbjegličkom centru Salakovac kod Mostara, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona /MUP HNK/.
Iz MUP-a navode da se u petak, 25. maja, oko 12.00 časova Policijskoj upravi Mostar obratio upravnik centra Salakovac i prijavio da je jedan migrant fizički nasrnuo na stražara kampa.
“Na lice mjesta izašli su pripadnici policije, Hitne pomoći, te je isti prebačen u Kliničku bolnicu Mostar. Nakon pružene pomoći vraćen je u Policijsku stanicu Mostar Sjever”, naveli su iz MUP-a HNK.
O svemu je upoznato Odjeljenje za strance Terenske kancelarije u Mostaru.
U kampu Salakovac smješteno je oko 200 migranta.
U Salakovcu nepoznat identitet i broj smještenih osoba
Izbjeglički centar u Salakovcu je bez odgovarajućih odluka nadležnih institucija pretvoren u privremeni prihvatni centar za traženje azila, pa su, umjesto izbjeglica, tu smješteni ilegalni migranti čiji status, ali ni identitet, niko pouzdano ne zna, piše “Večernji list”, izdanje za BiH.
List navodi da većina migranata nije podnijela zahtjev za azil, kao i da identitet mnogi nije pouzdan, jer nemaju lična dokumenta.
U tekstu se navodi da je prije pet godina ovaj centar podijeljen na dva dijela. Četiri barake, ukupnog kapaciteta 20 mjesta, postale su Centar za readmisiju državljana BiH koji moraju biti primljeni, a ostatak kampa je zadržao status izbjegličkog centra.
“Večernji list” piše da je Ministarstvo bezbjednosti BiH od Ministarstva za izbjeglice i ljudska prava BiH preuzelo nadležnost nad centrom usljed samovolje pojedinih članova Savjeta ministara i pravno sumnjivih odluka.
List ističe da je 11 radnika Centra primorano da brine o znatno većem broju korisnika, koji nemaju ni status izbjeglica, niti lica izručenih BiH po pravilima readmisije.
“Budući da je centar u Salakovcu potpuno neprikladan za sadašnju namjenu, niko ne zna koliko, zaista, u njemu boravi osoba. Bezbjednosni sistem unutar Centra je nezadovoljavajući, pa jedni migranti konstantno izlaze, drugi dolaze, a kontrola je, jednom riječju – nikakva”, navodi se u tekstu.
(Srna)