Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, pozvao je članove vlade da poštuju politiku puta Srbije ka EU i poručio da se ta politika neće menjati, niti zavisi od želja bilo kog političara.
„Naša politika je EU, ali i očuvanje i unapređenje prijateljstava sa tradicionalnim prijateljima i i saveznicima, kao što su Rusija i Kina. Tu politiku određuju institucije Srbije i neće se promeniti željom bilo kog političara u Srbiji“, naglasio je srpski predsednik u izjavi novinarima u Bakuu.
On je to rekao odgovarajući na komentare u nemačkoj štampi o mogućoj promeni politike Srbije, a nakon reagovanja ministra Aleksandra Vulina na nedavni intervju šefa delegacije EU u Srbiji Sema Fabricija.
Onima koji potcenjuju značaj EU za Srbiju poručio je:
„Malo stanite, nalazimo se na evropskom putu i potpuno sam siguran da se nalazimo na dobrom putu.”
Povodom pisanja štampe na nemačkom govornom prostoru da se pojavila sumnja da Srbija napušta evropski put, rekao je da ne zna o čemu se radi, ako nije zbog izjave ministra Aleksandra Vulina.
Podsetio je da je, kada je polagao zakletvu kao premijer, svojevremeno, rekao koja je politika Srbije, a to je politika prijateljstva i poštovanja prema prijateljima, da nećemo uvoditi sankcije Srbiji i da se Srbija nalazi na evropskom putu, a to je, kako je naveo, ponovio i kada je postao predsednik. Ponovio je, kada je reč o politici Srbije, da je, ako bi se želela promena spoljne politike naše zemlje, potrebno promeniti njega, i većinu u Narodnoj skupštini Srbije.
„To je politika Srbije i ona se neće promeniti zbog želje jednog ili petoro“, kazao je on.
Vulin: Razmisliti o promeni spoljne politike
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da treba razmisliti o promeni spoljne politike, ako je za EU ključan samo odnos prema kosovskom problemu.
Vulin je naveo da EU, koja postavlja uslove za koje zna da neće biti ispunjeni, traži opravdanje da Srbija ne bude njen član.
“To treba prihvatiti i nastaviti svojim putem”, poručio je Vulin komentarišući izjavu šefa delegacije EU u Srbiji Sema Fabricija da je odnos prema Kosovu ključan uslov za ulazak Srbije u EU.
Vulin je naveo da je EU aktivno učestvovala u stvaranju kosovskog problema, saopšteno je iz Ministarstva odbrane Srbije.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici rekao je da je Kosovo ključni element za pristupanje Srbije EU, ali ne i jedini, kao i da nema promene formata dijaloga Beograda i Prištine i uključivanja drugih strana.
Dačić: EU i dalje prioritet, ali ne po svaku cenu
Komentarišući izjavu ministra odbrane Aleksandra Vulina o promeni prioriteta spoljne politike Srbije, Dačić je rekao da članstvo u EU ostaje jedan od prioriteta, “ali ne po svaku cenu”.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da postoji pritisak na Srbiju da tokom ove ili sledeće godine postigne neki sporazum sa Prištinom, ali je i dodao da Beograd neće trgovati u vezi s Kosovom i Metohijom zarad rokova za članstvo u EU.
Dačić je za Radio-televiziju Srbije kazao i da države koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova greše kada tvrde da je taj proces nepovratan.
“Kako može da bude nepovratan ako ima zemalja koje povlače odluku o priznanju? Veliki broj zemalja danas razmišlja o odluci da prizna Kosovo. Mnoge od njih imaju slične probleme, poput Papue Nove Gvineje koja ima referendum o otcepljenju dela svoje teritorije. Kad takvi problemi zakucaju na njihova vrata, moraju dobro da razmisle o priznanju Kosova”, kazao je ministar.
Po njegovim rečima, zapadne zemlje koje su medju prvima priznale nezavisnost Kosova brane tom odlukom svoju politiku iz devedesetih godina prošlog veka.
“Teško će oni promeniti stav o Kosovu, to je logičan kraj takve politike od raspada Jugoslavije preko bombardovanja do jednostranog proglašenja nezavisnosti. To je njihova samoodbrana ali ih strašno nervira što nagovaramo pojedine zemlje da povuku priznanje. Oni misle da je nemoguće da broj zemalja koje su priznale Kosovo padne ispod 100, samo neka misle tako”, kazao je Dačić.
Po njegovim rečima, za Srbiju je važno da održava broj zemalja koje nisu priznale nezavisnost Kosova.
“Za to su potrebni dobri bilateralni odnosi sa tim državama, česte posete, zajednički interesi. Postoji mnogo zemalja u koje retko idemo a kojima treba posvetiti veću pažnju, poput Azerbejdžana”, kazao je Dačić dodajući da se bez obzira na veličinu pojedinih država, mere njihovi glasovi u medjunarodnim organizacijama.
(Agencije)