Britanski princ Hari i američka glumica Megan Markl vjenčali su se u subotu u kapeli dvorca Vindzor u prisustvu britanske kraljevske porodice i brojnih zvanica.
Meghan je došla u kapelu sv. Georga iz 15. stoljeća sama u bijeloj vjenčanici dugih rukava prekrivena dugim velom na kojemu je izvezeno cvijeće predstavljalo sve 53 zemlje Commonwealtha, a do oltara ju je dopratio mladoženjin otac princ Charles.
Nakon što su razmijenili zavjete i obećali da će se voljeti “dok ih smrt ne rastavi”, Harry (33), šesti u redu za nasljedstvo britanskog prijestolja, stavio je Meghan na prst prsten od velškog zlata, dok je njegov od platine.
– U Božjem prisustvu i pred ovom kongregacijom, Harry i Meghan su dali svoj pristanak i razmijenili bračne zavjete – rekao je kanterberijski nadbiskup Justin Welby.
– Proglasili su svoj brak primanjem za ruke i razmjenom prstena. Prema tome proglašavam ih mužem i ženom – rekao je.
Markle je tri godine starija od Harryja, a rođena je i odrasla u Los Angelesu.
Upoznali su se na spoju naslijepo 2016. i zaljubili u šatoru pod zvijezdama u Bocvani.
Ovim brakom, Markle je unijela duh modernosti i dašak holivudskog glamura u 1066 godina staru britansku monarhiju.
Princ Harry je u subotu od kraljice dobio titulu vojvode od Sussexa i Meghan je udajom za njega postala vojvotkinja od Sussexa.
Meghan je ušla u kapelu u pratnji malih paževa i djeveruša, među kojima su princ George i princeza Charlotte, a svi su mlađi od sedam godina.
Do oltara ju je dopratio princ Charles zbog toga što je njezin otac Thomas Markle podvrgnut operativnom zahvatu na srcu prije tri dana. Njezina majka Doria Ragland dopratila ju je do dvorca i potom se pridružila kraljevskoj obitelji u kapeli.
Odjevena je bila u vjenčanicu koju je kreirala britanska dizajnerica Clare Waight Keller, a na glavi je imala dijamantnu tijaru Queen Mary koju joj je na raspolaganje stavila britanska kraljica.
Kontrola leta na obližnjoj zračnoj luci Heathrow, jednoj od najprometnijih na svijetu, zatvorila je zračni prostor iznad Windsora na 15 minuta kako bi osigurala mir za ceremoniju.
Nakon vjenčanja i poljupca pred kapelom mladi par pozdravio je 1200 ljudi, predstavnika javnosti, koji su bili pozvani na područje dvorca, a nakon toga su se provezli kraljevskom kočijom kroz gradić Windsor.
Novu članicu kraljevske obitelji pozdravili su deseci tisuća ljudi duž ceste koja vodi do dvorca.
– Ovo je trenutak kada svi možemo slaviti ponovno rođenje kraljevske obitelji – rekao je Kenny McKinlay (60), koji je radi vjenčanja došao iz Škotske. – Ovo je vrijeme kada se cijela nacija može ujediniti umjesto da je podijeljena. Ovo je dan kada se možete ponositi što ste Britanac.
Za neke Britance, brak člana uže kraljevske obitelji s razvedenom ženom čija je majka Afroamerikanka, a otac bijelac simbol je moderne Britanije u kojoj rasa i podrijetlo više nisu zapreka za ulazak u najelitniju i najtradicionalniju instituciju.
Drugi ga pak uopće ne smatraju važnim ili ga doživljavaju kao blago skretanje pozornosti s Brexita, koji je duboko podijelio zemlju.
Britanska premijerka Theresa May, koja nije bila pozvana kao ni drugi političari, poslala je paru čestitku.
Strastvena propovijed američkog svećenika
Sasvim neočekivano, na samoj ceremoniji kraljevskog vjenčanja najveću pozornost privukao je američki svećenik koji je jednim dijelom vodio obred i održao kratku propovijed. Michael Bruce Curry, biskup Epsikopalne crkve u Chicagu, održao je strastvenu i ekspresivnu propovijed u maniri specifičnoj za američke misne obrede. Referirao se na činjenice iz afroameričke povijesti, a citirao je i Martina Luthera Kinga.
“Ljubav može pomoći i izliječiti kada ništa drugo ne može”, rekao je svećenik pa nastavio: “ali ne radi se samo o mladom paru s kojim se radujemo, nego i o većim stvarima.” Budući da je Curry otprije poznat kao borac za rasnu pravdu, prava LGBTQ osoba i suzbijanje spolne eksploatacije, vjeruje se da je izgovorenim riječima aludirao upravo na te ideje.
Većina prisutnih bila je oduševljena inspirativnim govorom, pa je tako, primjerice, Naomi Campbell neposredno nakon ceremonije svoje divljenje podijelila na Twitteru. Ipak, postoje i oni koji su mu zamjerili pretjerano intenzivan govor i činjenicu da je nekoliko puta ponovio sintagmu “bomba ljubavi”, što je, smatraju, previše agresivno za okružje kraljevske obitelji.
S obzirom na to da su mladenci sami birali tko će ih vjenčati, može se pretpostaviti da je to bio simboličan način na koji su htjeli dodatno istaknuti da njihov brak znači i svojevrsnu integraciju kultura, ali i, s obzirom na Curryjeve specifične stavove, određen svjetonazorski pomak prema progresivnom razmišljanju, u kontrastu s tradicionalnim i konzervativnijim koji se najčešće povezuje s kraljevskom obitelji.
(jutarnji.hr)