Ruska Federacija je najprincipijelniji čuvar međunarodnog prava u BiH od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, izjavio je predsjednik RS Milorad Dodik, te dodao da se nikada ni od jednog zvaničnika te zemlje nije moglo čuti, ni javno ni tajno, ništa suprotno međunarodnom pravu i samom sporazumu.
Dodik je odbacio sve neistine, spekulacije i konstrukcije koje je iznio politički analitičar iz berlinskog Savjeta za politiku demokratizacije Bodo Veber za hrvatski portal “Indeks” u vezi sa navodnom secesijom Srpske i navodnim razgovorima o toj temi sa Rusijom, poručivši mu da je “Rusija isuviše ozbiljna država, a njen predsjednik Vladimir Putin isuviše ozbiljan državnik da bi prije, tokom ili nakon Krima razgovarao sa njim o toj temi”.
“Gospodin Veber se samo uklapa u politički trend koji je u posljednje vrijeme zahvatio dio Evrope, u kojem se države i narodi zastrašuju Rusima i ruskim uticajem, kreirajući netačne i neutemljene analize”, rekao je Dodik Srni upitan da prokomentarište Veberove tvrdnje da je “neposredno poslije izbijanje krize na Krimu, Putin nagovarao predsjednik Srpske da uđe u avanturu secesije Republike Srpske”.
Dodik je istakao da institucije Republike Srpske nikada nisu na dnevni red stavile pitanje secesije od BiH, niti je ikada o tome razgovarao sa predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom.
“Rusija je i suviše ozbiljna država, a predsjednik Putin i suviše ozbiljan državnik da bi i prije Krima i tokom Krima ili nakon Krima razgovarao sa mnom o navodnoj secesiji”, konstatovao je predsjednik Srpske.
Dodik je poručio Veberu da bi, ukoliko se već bavi regionom i Republikom Srpskom, za početak trebalo da zna da je ovdje odavno višepartijski sistem i da je parlamentarna demokratija na nivou pojedinih evropskih država.
(Srna)
Veber: Moskva za samostalnost Srpske, Beograd protiv
EU mora da izvrši pritisak na Srbiju da se distancira od Dodika, rekao je Bodo Veber, politički analitičar iz berlinskog Saveta za politiku demokratizacije.
“Onog dana kada se zvanični Beograd, a pod pritiskom EU, javno distancira od destruktivne politike predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, to će biti kraj jednopartijskog režima u RS i početak ozbiljnih prilika za demokratski razvoj i prosperitet u BiH”, kazao je Veber.
On je u intervjuu za zagrebački portal Index.hr kazao, odgovarajući na pitanje kako vidi aktuelnu politiku Srbije prema BiH, da EU treba da izvrši veći pritisak, a ne da sluša tvrdnje predsednika Srbije Aleksandra Vučića da ne može da kontroliše Dodika.
Prema njegovim rečima, u vreme predsednika Borisa Tadića, zvanična politika Srbije zloupotrebila je BiH i RS za domaće političke ciljeve, čime je podržala “destruktivnu politiku Milorada Dodika, destruktivnu za BiH u celini, ali i za većinu građana Republike Srpske”.
“Kada je 2012. godine Aleksandar Vučić stupio na političku scenu Srbije kao vladar, prvo se činilo da on ima umereniju bilateralnu politiku prema BiH, delom i zbog toga što mu Dodik politički ne treba. Nažalost, u zadnjih nekoliko godina, čini se da je potpuno nestala ta prvobitna razlika politike prema BiH i RS u odnosu na njegovog prethodnika. To je politika podrške Dodika za domaću političku upotrebu, s jednom pričom za zapadne saveznike i drugom na domaćem terenu”, tvrdi Veber.
Govoreći o uticaju Rusije, Turske i drugih zemalja koje nisu članice EU na Zapadni Balkan, on je ocenio da rastući uticaj Rusije na Balkanu nije rezultat nekakve političke snage Rusije, nego proizvod slabosti politike EU i SAD na Zapadnom Balkanu.
“Rusija, koja nema nekakav strateški interes na Balkanu, jednostavno lako iskorišćava politički vakuum koji je Zapad ostavio iza sebe u regionu, da poveća svoj globalni utecaj putem uloge remetilačkog faktora”, rekao je Veber.
On je kazao i da je Savet za politiku demokratizacije još pre nekoliko godina upozorio na “destruktivan politički uticaj Putinove Rusije na Zapadni Balkan”, tako što je u dokumentu iz 2014. godine govorio o uticaju krize u Ukrajini na politiku Zapada prema Zapadnom Balkanu.
“Ekskluzivno smo objavili informaciju da je neposredno posle izbijanje krize na Krimu, Putin nagovarao Milorada Dodika da uđe u avanturu secesije Republike Srpske – te da ga je u tom poduhvatu zaustavio tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić, koji je odbio da mu pružiti podršku Srbije. Tada ta eksplozivna vest, potvrđena od Vučića prema više zapadnih diplomata, nikoga nije zanimala, nijedan zapadni medij nije je preneo”, rekao je Veber.
On je dodao i da je od prošle godine, kada se predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker iznenada posetio Zapadnog Balkana i to opravdao velikom pretnjom Evropi zbog delovanja trećih aktera, ta ignoracija prema ulozi Rusije naglo prešla u “svojevrsnu histeriju”.
Inače, Veber je nedavno napisao kritički intoniran izvještaj o “krahu politike Europske unije prema Bosni i Hercegovini, u kojem i Hrvatska igra važnu ulogu, i to ne baš pozitivnu”, navodi Index.hr. “The EUs Failing Policy Initiative for Bosna i Herzegovina” naziv je Veberovog izvještaja na 53 stranice, kompletiranog u aprilu ove godine, koji “svjedoči o propasti politike Europske unije prema BiH, ali posredno i o tome da EU nije ni dovoljno moćna ni ujedinjena oko toga kako se treba postaviti prema susjednoj državi koja se raspada”, zaključuje Index.hr.
(Tanjug)