Morin Kormak, ambasador SAD u Bosni i Hercegovini, izjavila je da se nada da se nakon izbora BiH neće suočiti s novom krizom.
Svi trebamo raditi da se rješenje nađe i da do krize ne dođe – izjavila je Cormack u intervju za Dnevni avaz.
Poručila je da Bosni i Hercegovini ne treba još jedna kriza te da je svima u interesu da se nađe rješenje. Smatra da je problem kompleksan, ali da postoje izabrani zvaničnici čiji je posao da nađu rješenje.
Govoreći o promjenama Izbornog zakona BiH, u čiji je proces duboko involvirana, izrazila je optimizam da će se rješenje postići te ocijenila da pregovori o promjenama Izbornog zakona još nisu završeni.
– Dobili smo vrlo jasnu poruku od Centralne izborne komisije (CIK) da se u tom segmentu radi o indirektnim izborima delegata u Dom naroda Parlamenta Federacije, tako da se razgovori mogu nastaviti. Imaćemo i Venecijansku komisiju, koja će nam dati ekspertni savjet o predloženim izmjenama. Tako da se razgovori na pronalaženju rješenja nastavljaju – kazala je Cormack, te dodala da ne zna kada će članovi Venecijanske komisije doći.
Naglasila je da su pregovori počeli još prošle godine na ekspertnom nivou te da su u njima učestvovali eksperti iz Delegacije Evropske unije i Ambasade SAD. Dodala je da su na tom nivou i u to vrijeme, na sastancima bili i predstavnici srpskih stranaka u BiH – SDS-a, SNSD-a te da je već tada došlo do vrlo praktičnih rješenja.
– Kada su ti razgovori prešli na politički nivo, kao što to vrlo često biva u BiH, suočili smo se sa situacijom da nije bilo političke volje da se jednostavno dođe do zajedničkog rješenja. Srpske stranke sigurno će se vratiti u ove razgovore. Oni su se željeli malo distancirati – kazala je američka ambasadorica.
Navodi da se nastojalo doći do esencijalnih rješenja, ali da su se onda pregovori počeli odvijati pod, kako je kazala. utjecajem izborne kampanje i izbjegavala se odgovornost.
– A ona je na političkim liderima, koji trebaju naći rješenje ne samo da bi izbori bili održani nego i da bi se proveli rezultati izjašnjavanja građana – smatra Cormack.
Ipak, Cormack cijeni da svi trebaju činiti sve što mogu da bi se rješenje našlo.
– Uloga SAD i EU je da omogućimo da se odvijaju razgovori. Vidjeli smo kritike ovog procesa, ali meni je stalo do budućnosti BiH. Kada građani u oktobru izađu i glasaju, trebaju znati da glas daju vlasti koja će se formirati – ističe Cormack.
Naglasila je također da je na CIK-u da odrediti rok u vezi sa izmjenama Izbornog zakona BiH te da su oni indicirali određeni nivo fleksibilnosti.
– Milim da je idealan rok onda kada građani izlaze glasati, da znaju za šta glasaju, po kojim pravilima. Cilj, dakle, treba biti prije održavanja izbora – potcrtala je.
Ambasadorica Cormack zaključila je da će odluku o narednom sastanku imati nakon što sazna datum od Venecijanske komisije te da su potrebne konsultacije na ekspertnom nivou da bi se znalo o čemu se razgovaralo i do čega se došlo.
Izrazila je uvjerenje da će vlast biti formirana nakon oktobra.
– Da, biće! Sigurno planiram da se to dogodi. Ali, potrebno je da se politički lideri okupe oko rješenja, da dođe do dogovora, da se politika ostavi po strani i da vladaju, upravljaju i vode. O sebi sam uvijek govorila da sam realni optimista. Jasno mi je koliko su ove promjene teške, ali shvatam i da ljudi ove zemlje zaslužuju da se ide naprijed. A da bi se to desilo, potrebno je da imate vlast, da se provode reforme, da idete ka EU, ka NATO-u, da se provedu osnovne reforme u ekonomiji koje su potrebne da bi se otvarala nova radna mjesta, da se obrazovni sistem poboljša, da se poboljša zdravstveni sistem.
(Fena)