Šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunar Vigemark i američki ambasador u BiH Morin Kormak, nakon četiri i po časa razgovora sa predstavnicima političkih partija iz Federacije BiH /FBiH/ o izmjenama Izbornog zakona, istakli su da je neophodno da se Venecijanska komisija što prije uključi u ovaj proces, te da je današnji sastanak korak u dobrom smjeru.
Današnjim razgovorima u Sarajevu prisustvovali su lideri HDZ-a BiH Dragan Čović, SDA Bakir Izetbegović, u ime SBB-a Damir Arnaut, predsjednik DF-a Željko Komšić i SDP-a Nermin Nikšić i Damir Mašić.
Prvi je na sastanak, koji je održan u rezidenciji američkog ambasadora u Sarajevu, došao šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunar Vigemark, koji zajedno sa domaćinom sastanka – američkim ambasadorom u BiH Morin Kormak posredovao da bi došlo do dogovora koji se odnosi na izmjene Izbornog zakona, odnosno sprovođenja odluke Ustavnog suda BiH po apelaciji Bože Ljubića.
Predstavnici političkih partija iz Federacije BiH /FBiH/ ipak tvrde da nisu večeras približili stavove kada je riječ o izmjenama Izbornog zakona, mada potvrđuju da je dogovoreno uključivanje Venecijanske komisije u rješavanje ovog pitanja.
Lider SDA Bakir Izetbegović rekao je nakon sastanka da su svi ostali pri svojim početnim stavovima i da nije bilo bitnog pomaka.
“Svi su ostali otprilike kod svojih stavova i HDZ BiH uporno insistira na tome da se riješi pitanje Predsjedništva BiH”, dodao je Izetbegović.
Lider HDZ-a BiH Dragan Čović nije dao izjavu novinarima.
Lider SDP-a Nermin Nikšić, DF-a Željko Komšić i Damir Arnaut u ime SBB-a ocijenili su da je pozitivno to što će se u rješavanje ovog pitanja uključiti Venecijanska komisija, koja će dati svoju ekspertizu kada je riječ o presudi Ustavnog suda o apelaciji Bože LJubića.
“Dobro je da je postignut ovaj nivo saglasnosti da se traži pomoć Venecijanske komisije”, rekao je Arnaut, ističući da se o mogućnosti uključivanja ovog ekspertskog tijela govorilo i na prošlom sastanku.
Komšić je rekao da se “sve vrijeme vrte oko iste stvari – koncepta HDZ-a i Čovića, te drugog koji je bliži građanskom modelu”, te ocijenio da je “vrlo teško da će doći do dogovora”.
(Srna)