Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH nije danas usvojila Informaciju o stanju u pravosuđu koju je pripremilo Ministarstvo pravde BiH.
Ministarstvo pravde BiH je relevantne podatke prikupilo od Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH.
Većina članova Komisije smatra da je dostavljena informacija nedovoljna i da nije dobra za parlamentarnu raspravu.
Član Komisije iz NDP-a Momčilo Novaković rekao je da 50 odsto informacije čine opšti podaci o sudovima, ističući da je Ministarstvo pravde BiH trebalo dublje da uđe u suštinu problema.
Predsjedavajući Komisije Damir Arnaut iz SBB-a smatra da dostavljena informacija ni u kom vidu ne ulazi u probleme sa kojima se pravosuđe u BiH suočava.
Predstavnički dom trebalo bi da u srijedu, 14. juna, održi tematsku sjednicu na čijem je dnevnom redu Informacija o stanju pravosuđa u BiH, s posebnim osvrtom na borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Sjednica je zakazana na inicijativu SDS-a, odnosno njegovog poslanika u Predstavničkom domu i zamjenika predsjedavajućeg ovog doma Mladena Bosića, koju je krajem prošle godine podržao Kolegijum Predstavničkog doma.
Od Savjeta ministara BiH zatraženo je da nadležno ministarstvo da svoj materijal i svoje viđenje stanja, na osnovu čega bi bila otvorena rasprava.
Razmatrajući ovu informaciju početkom prošlog mjeseca Savjet ministara BiH usvojio je zaključak da, iako dosadašnji rezultati pokazuju pozitivne pomake, ipak smatra da nije postignut zadovoljavajući nivo borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Savjet ministara BiH poziva sva nadležna tijela da ulože dodatne napore i da svako iz okvira svoje nadležnosti preduzme sve mjere s ciljem suzbijanja svih oblika korupcije i organizovanog kriminala.
Članovi komisije usvojili su principe Prijedloga zakona o parlamentarnom nadzoru i utvrdili da je on usklađen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH.
Ovim zakonom se reguliše nadzor Parlamentarne skupštine BiH nad radom svih budžetskih i vanbudžetskih institucija BiH, organa uprava i institucija sa javnim ovlaštenjima, te nadzor nad radom lica koja upravljaju dijelom budžetskih i vanbudžetskih izvora sredstava, profitnih i neprofitnih organizacija i tijela, a koja su porijeklom iz izvora BiH ili su donirana institucijama i tijelima BiH, bez obzira na procentualni iznos, lica za čije imenovanje, potvrdu ili saglasnost daju jedan ili oba doma Parlamentarne skupštine BiH.
Zakonom se predviđa da Predsjedništvo BiH, Centralna banka BiH, Ustavni sud BiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH i Kancelarija za reviziju institucija BiH budu nadzirani isključivo po pitanju finansijskog poslovanja.
Komisija je sa tri glasa protiv i tri za utvrdila da Prijedlog zakona o dopuni Izbornog zakona BiH, čiji je predlagač poslanik SDP-a BiH Denis Bećirović, nije usklađen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH.
Protiv ovog zakonskog prijedloga, kojim se predviđa da osuđeni za ratne zločine ne mogu biti birani na izborima, glasali su Lazar Prodanović iz SNSD-a, Momčilo Novaković iz NDP-a i Borjana Krišto iz HDZ-a BiH.
Oni su u raspravi naglasili da se ovim zakonskim prijedlogom krše ljudska prava, da je on u suprotnosti sa odredbama Ustava BiH i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Novaković tvrdi da je prijedlog politički motivisan.
(Srna)