Na nivou stranke nije odlučeno ko će biti kandidat za predsjednika Republike Srpske i na listama, rekao je Nebojša Radmanović, delegat SNSD-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, gostujući u Novom danu na televiziji N1.
“Nisam čovjek koji se tuče za funkcije, kao što ima nekih. U svom političkom radu sam radio sve što je moguće raditi, politički sam zadovoljan. Prihvatiću svaku odluku SNSD-a, ali uzimam za pravo da kažem šta mislim”, naveo je u razgovoru.
On je kazao da “danas niko nije kandidat za predsjednika Republike Srpske”, kada je o Savezu nezavisnih socijaldemokrata riječ.
Odluka o kandidatima za najviše funkcije i liste bit će donesena do sredine juna, a rasprave unutar SNSD-a će se intenzivirati nakon raspisivanja izbora, u skladu sa zakonskim opredjeljenjima.
“SNSD ima jako puno sposobnih kandidata i za predsjednika RS i za druge funkcije”, izjavio je.
On je kazao da je Savez za promjene požurio sa kandidaturama zbog svojih unutrašnih razloga, ali ankete koje govore o nepopularnosti premijerke Željke Cvijanović – nisu razlog.
“Ankete koje sam ja vidio prije sedam, deset dana pokazuju prednost SNSD-a, svih kandidata, uključujući i gospođu Cvijanović. Svi misle da nije sporna izborna pobjeda SNSD-a i svih kandidata na narednim izborima”, naveo je.
On je istakao da se u proteklih godinu dana nametnulo da Milorad Dodik bude kandidat za člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda.
“Mislimo da je to najbolje rješenje i da će se to tako završiti na izborima”.
Budući da je on ranije bio član Predsjedništva BiH – ima li neki savjet za Milorada Dodika?
“Mislim da mu neće trebati posebni savjeti. Dokazao je da uspješno obavlja odgovorne funkcije. Svi znamo šta treba, a šta ne. Poštivanje Dejtona, on podrazumijeva konsenzus. Predsjedništvo BiH može fukncionisati bez političkih podvala, ako se ulazi u politikantstvo – onda ne”, izjavio je Radmanović.
Komentarisao je Radmanović i izmjene Izbornog zakona. Rekao je da ne vjeruje da će doći do njih, odnosno da će se izbori raspisati po starom zakonu, ali da će biti problema kod provedbe nakon izbora. Ocijenio je da je nemoguće “preko noći” usvojiti i tehničke izmjene Izbornog zakona.
“Nevjerovatan je pritisak javnosti i pojedinaca iz međunarodne zajednice da tehničke izmjene prođu, koje je nemoguće promijeniti. Kažem nemoguće jer relevantni organi iz BiH, do sada su rekli da je nemoguće to uraditi u kratkom vremenskom periodu, i pitanje je kako bi to funkcionisalo”, izjavio je.
On je kazao da je većina klubova Srba i Hrvata u Domu naroda protiv toga.
“Sada je na brzinu sklopljena većina, formalno pokušava da usvoji nešto što je neprovodivo, što bi ko zna gdje odvelo BiH. U klubu Srba smo protiv toga i većina delegata iz reda hrvatskog naroda”, izjavio je Radmanović, kazavši da vjeruje da na narednoj sjednici 15. maja se to neće usvojiti.
Da li je moguće doći do kompromisa oko Izbornog zakona?
“Sve što se dešavalo pokazuje da je nemoguće usvojiti izmjene Izbornog zakona. Suštinsko pitanje je provođenje odluke Ustavnog suda i nemogućnosti konstituisanja određenih organa nakon izbora. To se nije desilo, nema konsenzusa”, rekao je Radmanović za N1.
Utvrdio je da Savjet ministara ne radi ništa odavno – a da ključne zakone predlažu poslanici i delegati.
“Savjet ministara se ne izjašnjava. Nemamo izmjene koje je naložio Ustavni sud, a pokušava se da se dobije većina za nešto što je bitno za budućnost, ali se ne može preko noći”, izjavio je.
“Neće doći do izmjena Izbornog zakona, provešćemo izbore, a onda ćemo imati problema sa provođenjem, ali ne u Republici Srpskoj”, konstatovao je u programu N1 Radmanović.
(N1)