Prvi berači “crvenog zlata” u Republici Srpskoj i BiH već su ušli u malinjake, a proizvođačima glavobolju zadaju loši prinosi i niske otkupne cijene, zbog čega su, kako ističu, došli do ivice propasti.
Malinari kažu da nije prihvatljiv prijedlog hladnjačara iz FBiH koji su proizvođačima kao akontaciju ponudili marku, a kada preuzmu voće da maksimalno plate još marku i po za kilogram ovog voća. Naglašavaju da je ova ponuda sramotna i da će radije pokositi malinjake, nego plod svoga rada dati u bescijenje.
U Savezu proizvođača jagodičastog voća BiH smatraju da malinari ni u kom slučaju ne treba da pregovaraju o ponuđenoj cijeni, te da planiraju da održe sastanak sa predstavnicima vlasti kako bi riješili novonastali problem.
– Uskoro planiramo da zakažemo sastanak sa čelnicima Vlade FBiH i tražimo pomoć jer predložena cijena nije i ne može biti predmet dogovora, naročito jer je tokom proljeća bilo mrazeva, snijega i kiše, što je umanjilo prinose i do 50 odsto u odnosu na očekivanja – kaže menadžer saveza Armin Kurbegović i dodaje da cijena maline u BiH treba da bude tržišna i usklađena sa cijenama u regionu.
Korak dalje otišli su predstavnici Koordinacionog tijela “Zajedno za bh. malinu” i Udruženja “Travnička malina” koji su za početak naredne sedmice zakazali sastanak sa federalnim ministrom poljoprivrede Šemsudinom Dedićem.
– Nakon ovog sastanka tražićemo da se sastanemo i sa ministrom poljoprivrede RS, a zatim idemo ka vlasti na nivou BiH, jer mnogi proizvođači prijete da neće brati malinu i da će pokositi voćnjak, zbog čega moramo naći kompromis – kaže predsjednik udruženja Edin Mameledžija.
Dodaje da bi otkupna cijena, računajući proljetnu štetu, trebalo da bude oko 3,5 KM po kilogramu.
– To bi bila solidna cijena koja bi izbila troškove i omogućila nam da nešto zaradimo. O cijeni ispod tri marke ne želimo da razgovaramo – kategoričan je Mameledžija.
Predstavnici Udruženja malinara “Vilamet”, koje okuplja proizvođače iz Bratunca, Srebrenice i Milića, takođe su pozivali nadležne institucije RS da zaštite proizvođače iz Birča.
– Tražimo lanjsku cijenu, koja se kretala od 3,30 do 3,50 KM. Ponuda od marke je sramna i nećemo je prihvatiti. Čekaćemo da hladnjačari u Srbiji izađu s cijenom i prema njima ćemo se ravnati – kaže predsjednik udruženja Ljubiša Alempić.
Malinari iz Bratunca kažu da su se, kada je riječ o cijenama, ranije oslanjali na regiju i Srbiju i isto zahtijevaju i ove godine.
– Ako cijena maline bude niža od prošlogodišnje, mnogi proizvođači iz ove regije će rod legalno ili nelegalno prodavati u Srbiji – rekao je Goran Ostojić iz Bratunca koji se proizvodnjom maline bavi više od 15 godina.
Direktorica “Bos agrofuda”, preduzeća koje je jedan od najvećih otkupljivača jagodičastog voća u BiH, Radmila Šaran ističe da će sa otkupnom cijenom izaći kada situacija na tržištu bude jasnija.
– Još je rano za razgovor o cijeni i ravnaćemo se sa regionom, ali prema svim pokazateljima ta cijena će vjerovatno biti niža nego lani, jer je ostalo mnogo maline u hladnjačama, tržište je zasićeno, i skladišta su prepuna prošlogodišnje robe – kaže Šaranova i ističe da se procjenjuje da je u BiH i Srbiji ostalo više od 30.000 tona maline u hladnjačama.
Sezonski radnici
Zbog niskih temperatura, mraza i snijega koji su u aprilu uništili rod maline, potreba za beračima malina ove godine će biti znatno manja, što će brojnim sezoncima onemogućiti da zarade.
– S obzirom na to da će rod biti prepolovljen u odnosu na očekivane prinose, a u slučaju da i cijena izda, neće biti velike potrebe za beračima. U regiji Birač biće angažovano lokalno stanovništvo, a potrebe za beračima sa strane jedva i da će biti – kaže Ljubiša Alempić i dodaje da se dnevnice za branje maline kreću oko 30 KM ili od 0,5 do 0,7 KM po kilogramu.
(Glas Srpske)