Pred Mehanizmom za međunarodne krivične sudove u Hagu, lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj pravosnažno je osuđen na deset godina zatvora.
Pošto se u kaznu uračunava vrijeme provedeno u pritvoru, Šešelj neće služiti izrečenu kaznu u zatvoru. On je u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala proveo skoro 12 godina, od februara 2003. do sredine novembra 2014. godine.
Presudu Šešelju pročitao je predsjedavajući Žalbenog vijeća sudija Teodor Meron.
Sudsko vijeće Haškog tribunala 31. marta 2016. godine oslobodilo je Šešelja po svih devet tačaka optužnice, koja ga je teretila za udruženi zločinački poduhvat, zločine protiv čovječnosti, ubistva, kršenja običaja rata, govor mržnje, deportaciju i druge zločine protiv Hrvata i muslimana u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini.
Tužilaštvo se žalilo i tražilo kaznu od 28 godina zatvora ili ponavljanje suđenja.
Sudsko vijeće, kojim predsjedava sudija Teodor Meron, može da prihvati prijedlog tužilaštva, da odredi drugačiju kaznu ili potvrdi prvobitnu oslobađajuću presudu da nije kriv.
Sudija Antoneti, koji je izrekao oslobađajuću presudu, u obrazloženju je rekao da je tužilaštvo “traljavo i neubjedljivo” odradilo svoj posao, da nije prikupilo dokaze i da su imali mnoge omaške i izmišljanja.
On je rekao da su Šešeljevi zapaljivi govori bili namijenjeni podizanju morala vojnika, ali da riječi ne ubijaju.
Ova presuda je protivpravna, po anglosaksonskom pravu u drugom stepenu nije se mogla preinačiti prvostepena presuda. Mogla se samo ukinuti i vratiti na ponovno suđenje, izjavio je za Sputnjik Vojislav Šešelj povodom današnje drugostepene presude u Hagu kojom je osuđen na deset godina zatvora.
„Mene je praktično osudilo pet sudija koje me nikada u životu uživo nisu videle. To je skandal svoje vrste, jer postoji princip neposrednosti suđenja. Ne može me osuditi neko ko me nikad nije video. Verovatno ću se žaliti. Šanse sa žalbu nisu velike, ali ja hoću to dalje da teram! Da teram mak na konac, da bi im što više problema napravio. Da bih što više žigosao njihovo protivpravno ponašanje“, kaže Šešelj.
Dodaje da su ga za, kako kaže, navodni zločin u Hrtkovcima osudili, iako tamo nije bilo sistematskog, niti rasprostranjenog napada na civilno stanovništvo.
„Ni jedan Hrvat iz Vojvodine nije proteran. Oni koji su otišli, prethodno su sa prognanim Srbima iz Hrvatske razmenili kuće i stanove. Ni jedan jedini Hrvat nije proteran”, tvrdi lider radikala.
Na kraju razgovora za Sputnjik Vojislav Šešelj kaže da je u vreme izricanja presude — spavao.
(Srna, Sputnik)