Srbija je došla do autentičnog dokumenta o Zajednici srpskih opština koji je Priština uručila predstavnicima SAD i EU, rekao je Marko Đurić, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Kako je rekao ovaj funkcioner Vlade Srbije, dokument o formiranju ZSO, koji je predstavila Priština, nije ništa drugo do obesmišljavanje prethodne tvrdnje privremenih institucija u Prištini da će formirati ZSO.
Kako dodaje, dokument pod nazivom “Radni mehanizam za asocijaciju srpskih opština“ govori o tome da premijer privremenih institucija u Prištini Ramuš Haradinaj bude nadležan za sprovođenje i formiranje Zajednice srpskih opština.
“Tim dokumentom predvideli su, ni manje ni više, nego da u timu za sprovođenje, upravljačkom timu, budu četiri predstavnika Srba. Da upravljački tim ima 12 članova, znači da ima albansku većinu. Ovaj plan takođe predviđa osnivanje nekakvog izvršnog odbora koji treba da daje projektne zadatke srpskim predstavnicima u vezi sa formiranjem ZSO, a članovi su Meliza Haradinaj, Selim Selimi, predstavnici Tačija, Veselija, Samoopredeljenja i Demokratskog saveza Kosova“, rekao je Đurić na konferenciji za novinare.
Kako je rekao, Priština “uvodi odbor za tutorstvo nad Srbima“.
“Podelili su dokument SAD i EU kao svoj zvanični akt i očekujemo adekvatnu reakciju. Ja hoću da im poručim – takav film nećete gledati. Srbi će raditi na ZSO onako kako je to predviđeno sporazumom“, rekao je on.
Na pitanje kako je Srbija došla do takvog dokumenta iz Prištine, Đurić navodi da “imaju svoje kanale“.
“Ne zaboravite da smo mi od 1912. do 1999. bili tamo država u punom kapacitetu. Ovo je autentičan dokument koji su juče ujutru uručili predstavnicima SAD i u Briselu“, rekao je Đurić.
Kako je rekao, Priština nema nameru da formira ZSO.
Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju potvrdio je danas da ide u manastir Banjsku gdje će sa Srbima na sjeveru Kosova i Metohije prisustvovati uskršnjoj liturgiji i poručio da kada srpski narod tamo živi, opstaje i ostaje može i on da ode da praznik provede sa njima.Ðurić je na konferenciji za novinare, odgovarajući na pitanja, rekao da priču sa dozvolama za odlazak na KiM privremene institucije u Prištini koriste za svoje javno mnjenje, ali i naglasio da u svakom slučaju sloboda kretanja ne bi trebala da bude sporna ni za koga niti da se dovodi u pitanje.
Kako je rekao, i nasilje prije dvije nedelje je proizvod samovolje Prištine i politike da destabilizuju prilike, da zauzmu, ako je moguće sjever KiM, ali i poručio da je, bez obzira šta oni činili “naša obaveza da budemo sa našim narodom na KiM”.
Dodao je da se ne osjeća nebezbjedno.
“Ako naš narod može da živi dole, mogu i ja da odem dole za praznik”, rekao je Ðurić.
Pacoli: Ponašanje policije prema Đuriću bilo je strašno
Zamenik kosovskog premijera i ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli priznaje da od hapšenja direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića nije trebalo praviti spektakl, te da je policija preterala.
„Ponašanje policije prema Đuriću je bilo strašno. Nije trebalo da se dovodi u Prištinu na taj način“, kazao je on u emisiji „Specijalno” na televiziji „T7″.
(Tanjug)
Dačić: Albanci bi pristali na podjelu Kosova, da nema stranaca
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da bi Priština prihvatila prijedlog podjele Kosova kada bi se sa njom razgovaralo bez mentora.
Dačić kaže i da velike sile, kada se pomene razgraničenje i podjela, računaju da će doći do masovnih preseljenja stanovništva, jer ne uzimaju u obzir da je etničko stanje na terenu već u skladu sa samim prijedlogom podjele.
On ističe da velike sile misle da su pitanje Kosova zatvorile 2008. godine time što su priznale nezavisnost i ne zanima ih da li su to učinile UN, kao i da li je došlo do prijedloga prihvatljivog za većinu.
“Tako su odlučili. Za njih je Kosovo u granicama koje su iscrtali. Prekršili su princip nepromenjivosti granica, a sada kažu da taj princip važi. To je infantilno objašnjenje koje u krizama kakve su na Kosmetu ili u BiH mora da se posmatra kroz realnost na terenu. To se ne može unapred”, rekao je Dačić za “Blic”.
Govoreći o 20. aprilu kao datumu formiranja Zajednice srpskih opština, Dačić je rekao da je to veliki test za EU i to da li ona ima autoritet, šta je domet zajedničke spoljne politike EU i koje rezultate ima.
“Jedini uspeh je Briselski sporazum i ni to ne mogu da implementiraju. O kakvom onda autoritetu govorimo”, pitao je Dačić.
On kaže da nepristajanje da samoproglašeno Kosovo postane član UN nije pitanje inata ili sujete, već principjelno.
“Hoćemo trajno rešenje koje bi podrazumevalo rešenje i za taj segment. Nas za stolicu Kosova u UN niko neće pitati, a da se pitamo to bi značilo da treba da zovemo Rusiju i Kinu i kažemo `pustite ih da uđu u UN` ili sve zemlje koje sam ubeđivao da povuku priznanje. To je neozbiljno”, konstatovao je Dačić.
Komentarišući blage reakcije Brisela na hapšenje direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića, Dačić je rekao da ga takva reakcija nije iznenadila, jer su njegova očekivanja u odnosu na EU odavno splasnula.
“Zamislite da je Srbija uhapsila i na ovakav način izručila u Prištinu njihove zvaničnike. Nastao bi haos. To je razlog zašto je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razočaran tim odnosom, ali razočarenje je veće kada su očekivanja veća”, dodao je Dačić.
(Srna)