Na području Republike Srpske realizuje se sedam projekata iz oblasti zaštite od poplava, upravljanja vodama, razvoja navodnjavanja i ruralnog poslovanja, ukupne vrijednosti 166,86 miliona maraka.
Istakao je ovo direktor Jedinice za koordinaciju poljoprivrednih projekata pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Stefan Mitrović i dodao da se navedeni projekti finansiraju sredstvima Svjetske banke i Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede (IFAD).
– U toku je implementacija pet projekata za koje je novac obezbijedila Svjetska banka, dok se druga dva realizuju u saradnji s IFAD-om. U ovoj godini planirana su ulaganja od oko 44,42 miliona maraka od ukupnog iznosa – rekao je Mitrović.
Koje projekte Jedinica realizuje u saradnji sa Svjetskom bankom?
Među projektima koji se finansiraju novcem Svjetske banke najvredniji je hitni projekat oporavka od poplava, čija je ukupna vrijednost 75 miliona KM. U ovoj godini planirane su aktivnosti u vrijednosti od oko 18 miliona, od čega je 12 miliona KM namijenjeno za sanaciju klizišta na području cijele RS. Ovaj projekat realizujemo sa preduzećem “Putevi RS” i planirano je da sve bude završeno na jesen. Osim toga, realizujemo i dva grant projekta, upravljanje vodama rijeke Drine i upravljanje šumama i krajolicima koji su manje nominalne vrijednosti.
Dokle se došlo sa pripremama za izgradnju drinskog nasipa i kada će početi radovi?
Izgradnja drinskog nasipa je najvažniji projekat koji realizujemo, a čija je vrijednost oko 21,52 miliona KM. Planirano je da radovi počnu 15. juna, a tender za izbor izvođača radova raspisan je prošle sedmice. Riječ je o izgradnji nasipa u dužini od 33 kilometra, a čija bi izgradnja trebalo da traje četiri ili pet godina. Prva faza će obuhvatiti područje Janje, koje je najugroženija teritorija. Za izgradnju drinskog nasipa potrebna je površina od oko 160 hektara. Dio tog zemljišta je u vlasništvu RS, dio pripada gradu Bijeljina, a ima i parcela koje otkupljuje lokalna zajednica, a koje su u vlasništvu mještana.
U kojoj fazi je izgradnja sistema za navodnjavanje i na kojim područjima se projekat realizuje?
Vrijednost projekta razvoja navodnjavanja je 35,46 miliona maraka, a u ovoj godini planirano je ulaganje od 12,45 miliona. Do kraja godine završićemo radove na području Trebinja, gdje će sistemima za navodnjavanje biti pokriveno više od 800 hektara, dok će sistemi biti izgrađeni i na više od 400 hektara u Bratuncu. Inače, sistem za navodnjavanje u Bratuncu je najsloženiji jer se radi na više mikrolokacija, prvenstveno na parcelama gdje se proizvode maline. Ujedno je i jedan od najskupljih, a vrijednost sistema je 20.000 KM po hektaru. Proizvođači na ovom području ubuduće će, bez obzira na sušu, ostvarivati i do 40 odsto više prinosa zahvaljujući ovom sistemu. U Potkozarju je planirana izgradnja sistema za navodnjavanje na površini od oko 1.000 hektara, dok će se na području Semberije raditi sistem na oko 500 hektara.
Koje projekte Jedinica realizuje u saradnji s IFAD-om?
Ova jedinica je formirana upravo zbog realizacije projekata u saradnji s IFAD-om, koja traje duže od 20 godina. Trenutno radimo na razvoju ruralnog poslovanja, a vrijednost tog projekta je skoro 17 miliona maraka, a biće završen u martu iduće godine. Jedna od komponenti ovog projekta je razvoj ruralne infrastrukture, za koje postoji veliko interesovanje među poljoprivrednicima u 20 opština. Kroz ovaj projekat obezbjeđujemo i poljoprivrednu mehanizaciju, ali i sadni materijal. Iz sredstava IFAD-a uglavnom se finansira oko 70 odsto vrijednosti projekta, dok ostatak novca obezbjeđuju lokalne zajednice i mali poljoprivredni proizvođači putem zadruga i udruženja. Ovim fondom realizujemo i program razvoja konkurentnosti u ruralnim područjima, čija je vrijednost 11 miliona maraka, a čija je implementacija počela prošle godine.
Efekti navodnjavanja
Koliko hektara obradivog zemljišta je pokriveno sistemima za navodnjavanje u RS?
Sistemi za navodnjavanje već su završeni na 620 hektara u Semberiji i na 202 hektara u Pelagićevu i već pokazuju kolika je korist od navodnjavanja jer poljoprivrednici u tim krajevima imaju daleko veće prinose nego tamo gdje nema sistema za navodnjavanje.
(Glas Srpske)