Glumci i pozorišni radnici danas su performansom “Kad glumci glume vlast” u Skupštini grada Banjaluka ukazali povodom Svjetskog dana pozorišta da ova grana umjetnosti živi u Banjaluci i ima budućnost.
U odborničkim klupama sjedili su glumci, reditelji, scenografi, kostimografi i svi koji doprinose pozorišnom životu grada na Vrbasu, saopšteno je iz stručne službe Skupštine grada Banjaluka.
Performansom, monolozima, muzikom i kroz šalu, glumeći odbornike i rukovodstvo Skupštine grada, prenijeli su duh pozorišta na neobičan teren – u gradski parlament.
Učešće u radu improvizovanog parlamenta kroz diskusije i replike uzeli su glumci iz Narodnog pozorište Republike Srpske, Dječijeg pozorišta, Gradskog pozorišta “Jazavac”, Studentskog pozorišta, DIS teatra i Dječijeg studija glume “Roda”.
Predsjednik Skupštine grada Banjaluka Zoran Talić rekao je da je cilj performansa bio da se pokaže pozorište u onom punom potencijalu, u ljudskom potencijalu.
“Ne čine pozorište samo zgrade, scena, sjedišta, pozorište su i ljudi. Naši gosti su došli da pokažu šta je to što pozorište može da pokaže građanima Banjaluke. Grad je zainteresovan i radi koliko je u njegovoj mogućnosti da unaprijedi ovaj dio kulture”, rekao je Talić.
On je dodao da su već preduzeti neki koraci u poboljšanju rada pozorišta i da je želja da se da maksimum u tom segmentu.
“Međunarodni dan ne treba da bude samo danas, već 365 dana u godini. Građani Banjaluke bi trebalo da budu ponosni na sve ono što imaju u ovom gradu. Nadam se da će i češće da odlaze u pozorište”, rekao je Talić.
Govoreći o značaju kulture proslavljeni glumac i reditelj Nikola Pejaković je rekao da bez kulture država gotovo da ne postoji.
“Da na Kosovu nema manastira mi ne bismo mogli da dokažemo da je to naša zemlja, tako isto, da nemamo Kočića i da nemamo neko duhovno pamćenje, neka djela iz oblasti kulture i umjetnosti, na ovu zemlju ne bismo imali nikakva prava. Nikakve fabrike, banke ne bi nam davale za pravo da kažemo da je ovo naša zemlja. Jedino što može da nam da pravo na nju jeste jezik, kultura, vjera, umjetnost”, istakao je Pejaković.
Glumac Dječijeg pozorišta Republike Srpske Duško Mazalica, koji se ovaj put našao u ulozi predsjednika Skupštine grada, rekao je da pozorišni svijet Banjaluke pokušava da skrene pažnju na svoj rad.
On je izrazio zadovoljstvo što se krenulo u, kako je rekao, ozbiljnu priču da Banjaluka postane Evropska prijestonica kulture 2024. godine.
“To ne vidimo samo kroz priču, već i kroz konkretne poteze. I ovo je način da se pozorište podigne na jedan veći nivo, razmjenom iskustava, energije, znanja. Pozorišna umjetnost je na jednom visokom nivou za ekonomsku situaciju grada i Republike Srpske”, naveo je Mazalica.
Skupština grada Banjaluka je jednoglasnom podrškom odbornika na sjednici održanoj 15. marta usvojila odluku o kandidaturi za učešće Banjaluke u programu “Evropska prijestonica kulture 2024. godine”.
Priprema i izrada potrebne dokumentacije za kandidaturu odvijaće se do 2020. godine, kada se očekuje proglašenje tri evropske prijestonice kulture za 2024. godinu.
Svjetski dan pozorišta već više od 50 godina obilježava se na inicijativu Međunarodnog pozorišnog instituta. Na taj dan čitava međunarodna pozorišna zajednica organizuje razne pozorišne manifestacije, od kojih je najvažnija tradicionalna međunarodna poruka koju, na poziv pomenutog instituta, uvijek piše pozorišna ličnost svjetskog ugleda.
(Srna)