Opstanak banjalučkog “Krajina osiguranja” je neizvjestan jer bilježi pad poslovne aktivnosti, kratkoročne obaveze su znatno veće od vrijednosti imovine, a menadžmentu nedostaje i dva miliona maraka za pokriće tehničkih rezervi.
Zabrinjavajuće činjenice i ocjenu iznijela je nezavisna revizorska kuća “Erevizor”, čiji su se revizori suzdržali od davanja mišljenja na finansijske izvještaje “Krajina osiguranja” za 2016. godinu. Takva revizorska ocjena je najlošija koju mogu da daju i od nje je povoljnije čak i negativno mišljenje.
Posrnulo “Krajina osiguranje” je prošlu godinu završilo u minusu od 1,11 miliona maraka, čime je akumulirani gubitak narastao na 4,42 miliona. Revizori su posebnu pažnju skrenuli na velike kratkoročne obaveze, koje su na kraju prošle godine premašile vrijednost tekuće imovine za 2,62 miliona KM.
– Zbog toga bi menadžment “Krajina osiguranja” mogao biti suočen sa problemom likvidnosti, odnosno sa nemogućnošću da izmiruje kratkoročne obaveze u rokovima dospijeća prema dobavljačima i povjeriocima. Značajno je smanjen i obim poslovne aktivnosti u odnosu na godinu ranije. Poslovanje društva je ugroženo, a menadžment još nije objavio ni plan za prevazilaženje problema likvidnosti i profitabilnosti – naveli su revizori.
Oni su upozorili i na nedostatak tehničkih rezervi, navodeći da je “Krajina osiguranju” na kraju prošle godine za te namjene nedostajalo 1,98 miliona maraka. Tehničke rezerve iznosile su 5,17 miliona KM, a osiguravajuće društvo je za njihovo pokriće obezbijedilo 3,18 miliona ili 61,56 odsto potrebnog novca.
Revizori su upozorili i na ekspresne promjene direktora, zbog čega se dešavalo da jedan bude upisan u sudski registar kao ovlašćen, dok je drugi potpisivao dokumente. Zamjerke su iznijeli i na rad Upravnog odbora, na čijem je čelu bio Naven Agarval. Direktor “Krajina osiguranja” Elmedin Đizel juče nije odgovarao na telefonske pozive.
Sunovrat do tada jedinog javnog osiguravajućeg društva u RS počeo je od kada su kroz dokapitalizaciju njegovi većinski vlasnici postali Naven Agarval i Gupta Nete i počeli da vuku niz štetnih i nezakonitih poteza, zbog čega je bila uvedena i vanredna uprava u “Krajina osiguranju”. Skupština akcionara, koju je sazvala Investiciono-razvojna banka RS kao najveći pojedinačni akcionar “Krajina osiguranja”, smijenila je 21. aprila članove Upravnog odbora ovog osiguravajućeg društva i imenovala novi. Time je Investiciono-razvojna banka preuzela upravljanje ovim društvom.
Plate kasne
Ceh problema u “Krajina osiguranju” platili su i zaposleni, a revizori su naveli da u 2016. godini nisu na vrijeme isplaćivane plate i plaćani porezi i doprinosi. Revizori su otkrili i da su plate isplaćivane i bez uplate poreza i doprinosa.
(Glas Srpske)