Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da je Izvršni komitet ove stranke stao iza inicijative da se organizuje patriotski blok u Republici Srpskoj, koju će doznačiti političkim partijama kako bi taj blok formirali zajedno.
Dodik je poručio da je veoma jasno da je na sceni borba za pozicije Republike Srpske, te da kroz to treba izraziti patriotizam.
“Savez za promjene je na mnogo mjesta dokazao svoju izdajničku i ‘bosansku’ orijentaciju”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sjednice Izvršnog komiteta stranke.
Lider SNSD-a je naglasio da je Izvršni komitet potvrdio da će kandidati za člana Predsjedništva BiH i predsjednika Republike Strpske biti iz SNSD-a, te da su svi opštinski odbori podržali njegovu kandidaturu za člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske.
Govoreći o predstojećim opštim izborima, Dodik je rekao da je ova stranka usvojila osnovne ciljeve kampanje, a to je pobjeda 50 odsto plus jedan glas.
“Moramo da dobijemo glasove u izboru za člana Predsjedništva BiH, predsjednika Republike Srpske, za Narodnu skupštinu, Predstavnički dom Parlamenta BiH i za kantone i skupštinu Federaciju BiH“, naglasio je Dodik.
Kada je riječ o Federaciji BiH, Dodik je dodao da SNSD želi da dođe do direktnog mandata, kako bi se riješilo pitanje popuna Doma naroda federalnog parlamenta.
“Što se tiče našeg cilja u vezi sa Predstavničkim domom Parlamenta BiH, to je deset poslanika zajedno sa koalicionim partnerima. Ukoliko postignemo dogovor sa drugim političkim partijama, pravićemo zajedničku listu za Predstavnički dom. Deset poslanika je važno jer su oni odlučujući faktor za bilo koju odluku u Parlamentu BiH”, naglasio je Dodik.
On je naveo da SNSD u parlamentu Srpske juriša na 50 odsto plus jedan glas, što je 41 plus jedan poslanik, za što je potrebno 300.000 glasova.
“Danas smo kroz plan direktnih zaduženja opštinskim organizacijama utvrdili koliko svaki opštinski odbor mora da obezbijedi glasova i krenuli smo na osvajanje tog broja”, rekao je Dodik.
Što se tiče Predsjedništva BiH, Dodik je naveo da SNSD treba da obezbijedi 380.000 glasova, a za predsjednika Republike Srpske 360.000 glasova. On je izrazio uvjerenje da je to moguće, jer je ova stranka toliko glasova osvojila na prethodnim izborima.
“SNSD je direktno ili sa koalicionim partnerima na vlasti u 47 opština od ukupno 63 opštine. Kad tome dodate i opštine u Federaciji vidite da za to postoji potencijal”, naglasio je Dodik.
Izvršni komitet SNSD usvojio je dimanički plan aktivnosti do izbora ove godine, gdje je predviđeno niz rokova za dijalog u partiji.
“Usvojili smo uputstvo za registraciju i glasanje putem pošte, što u Republici Srpskoj nije rađeno. Sada SNSD pokušava da animira predstavnike dijaspore da se uključe u glasanje, a da bi se to desilo moraju se prvo prijaviti”, objasnio je Dodik.
Na sjednici je ocijenjeno da je sve ispod 50 odsto osvojenih glasova neuspjeh za SNSD
“Očekujemo najbolje rezultate koje smo ikad imali na izborima imajući u vidu da opozicija djeluje na ‘bosanskoj’ platformi i odnosi se izdajnički prema potrebama i ciljevima u Republici Srpskoj. Očekujemo da će narod prepoznati takve politike i da će biti veoma jasno za koga će glasati”, naglasio je Dodik.
Na sjednici Izvršnog komiteta SNSD-a formiran je Izborni štab na čijem čelu je lider stranke Milorad Dodik.
Izvršni komitet izabrao je Radovana Kovačevića za portparola SNSD-a.
Sjednici su prisustvovali svi članovi komiteta, među kojima su potpredsjednici SNSD-a Željka Cvijanović, Nikola Špirić, Radovan Višković, Nebojša Radmanović, Marko Vidaković, generalni sekretar stranke Luka Petrović, predsjednik Aktiva žena Nada Tešanović, te predsjednik Mladih socijaldemokrata Denis Šulić.
Bećirovićeva inicijativa sadrži opasne namjere
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik istakao je da je Izvršni komitet ove stranke odbacio inicijativu poslanika SDP-a BiH Denisa Bećirovića u parlamentu BiH o konstitutivnosti Srba u Federaciji BiH, jer je iza sebe imala opasne namjere.
“Inicijativa je neodrživa i neprihvatljiva sa stanovišta činjenica da Predstavnički dom nema nikave nadležnosti da donosi dokumente kojima bi mogao da bilo koga obavezuje, pa čak da inicira djelovanje za niže organe vlasti”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sjednice Izvršnog komiteta stranke.
Dodik je poručio da je SNSD u inicijativi vidio opasnost u vezi sa mogućnošću da sutra na isti način to urade i za neke obaveze koje bi bile nametnute u Republici Srpskoj.
“Ključni momenat je to što se tom inicijativom, koju je podržao SDS, promoviše uvođenje i upotreba ‘bosanskog jezika’, koji bi trebalo da se brani u ustavima Federacije BiH i kantona, što bi predstavljalo ozbiljan presedan i postavilo bi pitanje zašto onda mi to ne bismo mogli da podržimo i u Republici Srpskoj”, naglasio je Dodik, istakavši da ova stranka sebe smatra patriotskim blokom, za razliku od “bosanskog bloka” kojem pripada SDS i druge političke partije iz Saveza za promjene.
Iz ta dva ključna razloga, pojasnio je Dodik, SNSD smatra da je bilo logično da glasa kako je glasao i da odbije inicijativu koja je za njih bila veoma sumnjivog karaktera.
Lider SNSD-a je poručio da ova stranka ne vjeruje u dobre namjere Bećirovića, koji pokušava da se predstavi kao neki dobrotvorac.
“Što se tiče konstitutivnosti Srba, SNSD smatra da to treba konačno da se završi. Svjesni smo situacije u Mostaru gdje već osam godina ne može da dođe do dogovora oko izbora na lokalnom nivou”, objasnio je Dodik.
On je dodao i da će ova stranka razgovarati sa predstavnicima vlasti kantona i pokušati da obezbijedi primjenu klauzule o konstitutivnosti kroz interni dijalog.
“Nedopustivo je da to nije riješeno, ali to se ne može odnositi na mogućnost da SNSD to promijeni i, kako su željeli da predstave, da mi to ne želimo da podržimo. Podržavamo to, ali nismo naivni, niti smo bosanski orijentisani”, poručio je Dodik.
Neprihvatljive vojne vježbe sa spekulativnim karakterom
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da SNSD neće podržati održavanje bilo kakvih vježbi sa bilo kojim inostranim savezima i vojskama, dok se za to ne dobije odobrenje lokalnih struktura vlasti.
“Bilo kakvo održavanje tih vježbi za nas je neprihvatljivo, pogotovo sa spekulativnim karakterom”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sjednice Izvršnog komiteta SNSD-a.
Dodik je naglasio da je Izvršni komitet danas podržao aktivnosti Vlade Srpske koja je uradila mnogo dobrih poslova, od kojih je jedan od najvažnijih usaglašavanje sa udruženjima poljoprivrednika o podršci agrarnom budžetu.
“Smatramo da je oblast poljoprivrede, koja je snažno podržana povećanjem argarnog budžeta u ovoj godini, veoma važna, ali da to nije sve što se odnosi na selo i da je potrebno graditi integralnu strategiju razvoja sela, koja nije samo poljoprivreda, nego i izgradnja domova kulture i drugih sadržaja u selima”, naveo je Dodik.
On je dodao da značajan ruralni dio Srpske ostaje bez radne snage, te da će se u tom pogledu morati odgovoriti na jedan organizovan način kroz izradu strategije.
Dodik je istakao da je Izvršni komitet danas podržao i održavanje prve konferencije dijaspore u Republici Srpskoj.
“Za nas je to veoma važno, jer je u Banjaluku došlo više od 100 predstavnika iz više od 26 zemalja svijeta”, naveo je Dodik.
Lavrov zapisao u notes termin za RS
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Republici Srpskoj veoma važno to što je Rusija poručila da je i u ekstremnim situacijama spremna da stane iza Srpske i Srbije.
“To je ono što je nama važno, imajući u vidu razvoj događaja i nasilje koje smo proživjeli u prošlom vremenu”, rekao je Dodik i dodao da se osjeća veoma dobro kada takve tvrdnje i najave dolaze od ljudi koji predstavljaju jednu veliku i moćnu Rusiju.
Dodik je izrazio uvjerenje da će ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov, sa kojim se susreo u Beogradu u protekla dva dana, prihvatiti njegov poziv da posjeti Srpsku.
“Vjerujem da hoće, jer sam vidio da je zapisao u svoj notes”, rekao je Dodik za Radio-televiziju Republike Srpske /RTRS/.
Dodik je naveo da je sa Lavrovim razgovarao o situaciji u BiH, o jednoj opštoj antiruskoj histeriji koja se pravi i polako prenosi i u BiH, a koja je potpuno nepotrebna, jer Rusija ne čini nikakve posebne korake.
Predsjednik Srpske je naglasio da sve politike i razgovori sa Rusijom nisu upereni protiv bilo koga.
“Rusija ne želi ništa osim Dejtonskog sporazuma, spremna je da stane iza stavova Srbije i to su jasno formulisali u svom stavu – Mi stojimo iza politike Srbije, a politiku Srbije definiše Srbija. Tako su i nama rekli – Mi stojimo iza Dejtonskog sporazuma, teritorijalni integritet BiH je neupitan. Vi možete u BiH da se dogovarate i mi poštujemo vaš dogovor i to je ono što oni rade”, naglasio je Dodik.
Za razliku od Rusije, kako je rekao, drugi pokazuju svoje imperijalne težnje, kao što je to visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, koji pokušava da BiH drži lekcije šta da radi.
Obavještenje Incku – svijet se promijenio
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da BiH nije potreban nikakav okupator, već da sama funkcioniše, te da je neprihvatljivo miješanje u unutrašnje stvari visokog predstavnika u BiH Valentina Incka.
Komentarišući izjavu visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da u BiH treba težiti ka jednom predsjedniku i dva zamjenika, Dodik je za Radio-televiziju Republike Srpske /RTRS/ rekao da je Incko recikliran i da mu je, objektivno, najbolje da ćuti, da ima dobru platu i neka uživa u tome.
Dodik je napomenuo da takav stav nije novost i da je on takav prijedlog imao prije 10-15 godina od /bivšeg američkog državnog podsekretara Nikolasa/ Brnsa, koji je odbio.
“Obavještavam ga /Incka/ da se svijet promijenio, da je bolje da se njeguje unutrašnji dijalog u BiH, nego da se pokušava nametnuti šta on misli. Baš me briga šta on misli”, rekao je Dodik.
Dodik je ocijenio da je nakaradna izjava Incka – da je OHR smanjio svoju snagu u BiH, ali treba da je preuzme Evropa da se ne bi umiješao neko treći.
“Problem je u tome da neko ulazi ovdje i drži patronat nad ovim /BiH/, a ne da se osposobi BiH da živi sama u konsenzusu tri naroda i dva entiteta, to je problem, to je ta njihova imperijalna svijest o tome da oni vladaju. Ne treba nama Evropa ovdje koja će nas preuzeti, nama trebamo mi koji ćemo se u dogovoru približiti i učlaniti u EU i samo na taj način to može ići”, rekao je Dodik.
On je podsjetio da je uloga međunarodne zajednice da onemogući bilo kakvo nasilje ili sukob, a omogući razvoj političkog dogovora i konsenzusa faktora koji su u tome važni, a ne da daje lekcije o tome šta je važno.
“Nama ne treba ni prvi, ni drugi, ni treći okupator, nama trebamo ovdje mi sami. Ako BiH može da funkcioniše, pustite nas da to napravimo, ako ne može, pustite nas da uradimo nešto drugo na miru”, dodao je Dodik.
Dodik je podsjetio da međunarodni faktor sa nekoliko veoma ostrašćenih visokih predstavnika nije uspio da napravi to što hoće, a da sada Incko, koji je na zalasku i nema nikakve snage, predlaže da se uvede jedan predsjednik.
“Neće se nikada uvesti jedan predsjednik, prije neće biti BiH nego što će biti jedan predsjednik, to ne dolazi u obzir, to mogu da objese mačku o rep”, poručio je Dodik.
(Srna)