Gotovo dva miliona gledalaca ispratilo je u subotu uveče prvu, a sinoć i drugu epizodu serije “Nemanjići – rađanje kraljevine”, koja je mesecima najavljivana kao istorijski poduhvat kada je reč o serijskoj produkciji RTS, a koja je posle emitovanja pilot epizode u novogodišnjoj noći u javnosti izazvala nezapamćene polemike.
Nedeljama su se nakon prikazivanja te prve epizode publika, kritičari i stručnjaci – televizijski profesionalci ali i istoričari, obrušavali na seriju, nalazeći joj bezbrojne mane vezane za kvalitet produkcije, scenario, režiju, glumu, zamerajući autorima istorijske netačnosti a producentima – to što su novac pretplatnika “utrpali” u projekat koji je “obećavao” da postane istorijski promašaj.
Posle “skandala u najavi” i reakcije Programskog saveta RTS koji je, pod pritiskom javnosti, tražio da pre emitovanja pogleda snimljeni materijal i da svoj sud, što je mnogima ne bez razloga zaličilo na nekadašnju cenzorsku praksu – situacija je primirila, a ekipa serije proteklih nekoliko nedelja iskoristila da seriju donekle “popravi”. Sudeći po reakcijama posle emitovanja “nove prve”, a potom i druge epizode, ponovno montiranje materijala, skraćivanje epizoda i ostale intervencije u montaži, kao i uvođenje naratora čija je priča zaokružila subotnju prvu epizodu – dalo je prilično dobar rezultat. Serija je ovog puta delovala dinamičnije i u svakom smislu gledljivije, a autori su, kako se čini, “poslušali” veliki broj sugestija i zamerki koje su im gledaoci uputili.
Kritičari se mahom slažu da je ova “popravljena” prva epizoda bila značajno bolja od prvobitno emitovane, ali da i dalje ima prostora za poboljšanje.
– Treba imati u vidu da je publika još pod utiskom serije “Senke nad Balkanom”, koja je primenila potpuno drugačiji pristup epohi, i to onoj o kojoj postoji daleko više materijalnih i pisanih tragova – ističe Ivan Karl, televizijski kritičar.
– Ipak, “Nemanjići” su dokaz da kod nas postoji televizijski pluralizam, i da emiter i te kako drži do suda javnosti odnosno gledalaca, čak i kada je taj sud preoštar, neosnovan ili preuveličan, a sve navedeno se poput parčeta cigle sručilo na ovu seriju posle emitovanja samo jedne epizode, bila ona pilot ili novogodišnji poklon – rekao je Ivan Karl.
Primetno je da je materijal vraćen na montažnu doradu i da se poseglo ta rešenjima koja verovatno ranije nisu bila u planu, naglašava Karl:
– Dijalozi su skraćivani gde god to nije narušavalo narativni tok, a kod ubačene naracije se vodilo računa o izgovoru i dikciji, jer je Vojinovo čitanje odnosno intonacija blisko načinu na koji se, možda, tada i govorilo. Same reči i izrazi su, naravno, oni kojima se danas služimo i tu ne bi trebalo tražiti greške, jer u suprotnom niko ništa ne bi razumeo. Potpisi scena, kao neophodni putokazi gledaocu, trebalo bi da budu češći, jer je bez njih praćenje radnje čiji tok ima značajne vremenske i prostorne skokove, komplikovano
“Sve u svemu, serija je porinuta i verujem da neće biti novih santi leda”, nada se Karl.
Scenarista Gordan Mihić, koji je ovom projektu posvetio mnoge godine svog spisateljskog i dramaturškog rada, a čiji je scenario odabran na konkursu RTS, posle svega je, veli – prezadovoljan. On je izjavio da je, u nekim stvarima, ekipa čak nadmašila njegova očekivanja, jer nije mogao da veruje da će se “na takav način, sa toliko dubine i neke epske snage projekat uraditi do kraja”.
Saga o prvoj srpskoj dinastiji koja je izdejstvovala samostalnost srpske države ali i crkve, snimana je na čak 230 autentičnih lokacija sa nekoliko stotina glumaca i 2.700 statista i kaskadera. Posle vikenda u kome smo videli prve dve, preostalih jedanaest epizoda biće emitovano nedeljom od 20 časova na Prvom programu RTS.
Inače, nova tema kritika postao je neočekivano i incest koji je, kako neki tvrde, umetnut u scenario iz pomodarstva, odnosno želje scenarista da “pariraju” hit-seriji “Igra prestola”. Reč je o ljubavnoj priči između Stefana Prvovenčanog i usvojene mu sestre Raške, para koji će tumačiti Miloš Đurović i Jovana Gavrilović – dok majka princeza Ana, u tumačenju Dubravke Mijatović, pokušava da usvojenu kći odvrati od brata. Raška je u scenario ubačena po nahođenju samog Mihića, budući da ne postoje pisani dokazi o postojanju te žene.
(Večernje novosti)