Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ odobrio je BiH isplatu druge tranše Proširenog aranžmana u iznosu od oko 74,6 miliona evra, saopšteno je iz ove finansijske institucije.
Vršilac dužnosti predsjedavajućeg Odbora Tao Žang rekao je da je BiH u posljednjih nekoliko godina nastavila ostvarivati napredak u smanjenju unutrašnjeg i spoljnog debalansa, te dodao da su vlasti takođe sprovele ekonomske politike i strukturalne reforme u sklopu programa koji podržava MMF, uključujući i održavanje fiskalne discipline, očuvanje finansijske stabilnosti i unapređenje poslovnog okruženja.
“Važno je da vlasti nastave sa naporima u smislu jačanja potencijala za rast i rješavanja strukturalnih slabosti, uz održavanje ekonomske i finansijske stabilnosti. Došlo je do napretka u sprovođenju strukturalnih reformi, uključujući i harmonizaciju poreskih zakona između entiteta i unapređenje korporativnog upravljanja u preduzećima u vlasništvu BiH”, istakao je Žang.
Prema njegovim riječima, očekuje se da će nedavno povećanje akciza na gorivo deblokirati spoljno finansiranje za značajne investicije u infrastrukturu, koje će podstaći rast.
On je dodao da bi vlasti u narednom periodu trebalo da nastave sa naporima na unapređenju poslovnog okruženja reformisanjem tržišta rada i smanjenjem parafiskalnih nameta.
“Budžeti za ovu godinu predviđaju kontinuirano smanjenje ukupne potrošnje na plate u odnosu na BDP putem generalnog zamrzavanja plata i ograničenja u zapošljavanju. Apeluje se na vlast da nastave sa reformama u vezi sa zaposlenima u javnom sektoru, uključujući i putem funkcionalnih pregleda”, naglasio je Žang.
Prema njegovim riječima, uštede ostvarene na ukupnoj potrošnji za plate trebalo bi usmjeriti prema kapitalnim izdacima koji podstiču rast.
Žang je rekao da je rješavanje pitanja neizmirenih obaveza u javnom sektoru ključno za ublažavanje potencijalnih fiskalnih rizika, te da odmah treba početi sa reformama putem kojih će se smanjiti akumulacija neizmirenih obaveza.
On je naglasio da je sektor bankarstva i dalje uglavnom stabilan, ali da i dalje postoje određene slabosti, te da je neophodno biti na oprezu.
Prema njegovim riječima, ostvaren je vrijedan napredak u modernizaciji pravnog i regulatornog okvira za finansijski sektor putem usvajanja novih zakona o bankama i izmjena i dopuna zakona o agencijama za bankarstvo.
“Trebalo bi što prije donijeti novi zakon o osiguranju depozita. Potrebni su kontinuirani napori u smislu unapređenja koordinacije, saradnje i razmjene informacija među različitim organima koji su nadležni za finansijski sektor, da bi se očuvala stabilnost finansijskog sektora”, dodao je Žang.
Ukupni iznos do sada doznačenih sredstava iznosi 149,3 miliona evra, saopšteno je iz MMF-a.
Izvršni odbor odobrio je trogodišnji aranžman u okviru Proširenog aranžmana za BiH 7. septembra 2016. godine u iznosu od oko oko 533,3 miliona evra u vrijeme kada je aranžman odobren.
Bevanda: MMF daje najjeftiniji novac
Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda izjavio je Srni da je odluka Izvršnog odbora Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ o isplati druge tranše proširenog aranžmana sa BiH očekivana, jer uz povoljne kredite uključuje i sprovođenje važnih reformi na koje se, zbog nekih razloga, vlasti teško odlučuju bez obzira što je poznata njihova dobrobit.
“MMF daje najjeftiniji novac kojeg prate reforme i to su razlozi zbog kojih nam je neophodna saradnja s ovom međunarodnom finansijskom institucijom”, rekao je Bevanda.
On je podsjetio da je Ministarstvo finansija i trezora BiH završilo sve pripremne radnje koje prethode isplati tranše MMF-a u skladu sa propisanim procedurama, tako da novac može biti uplaćen na račun Centralne banke BiH i dalje entitetima.
Izvršni odbor MMF-a odobrio je BiH isplatu druge tranše Proširenog aranžmana u iznosu od oko 74,6 miliona evra. Ukupni iznos do sada doznačenih sredstava iznosi 149,3 miliona evra.
Sredstva MMF-a se u omjeru dvije trećine Federaciji BiH i jedna trećina Republici Srpskoj prebacuju na račune entitetskih vlada.
Cvijanović: Pozitivna atmosfera u odnosima sa MMF-om
Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da je važno to što se bord direktora Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ danas pozitivino izjasnio u vezi sa aranžmanom koji predstoji sa BiH.
Cvijanovićeva, koja boravi u Vašingtonu, rekla je u telefonskoj izjavi Srni da je tokom ove posjete SAD dva puta razgovarala sa zvaničnicima MMF-a, da je atmosfera pozitivna i da postoji opredijeljenost za zajednički rad i održanje tog aranžmana u ovoj izazovnoj, izbornoj godini u BiH.
Navodeći da je uspješno zaključen prvi pregled aranžmana i da je prilika da se povuče i druga tranša, Cvijanovićeva je istakla da je važno da postoji svijest u okviru Vlade Srpske i drugih institucija, uključujući i parlament, da postoji opredijeljenost da se radi na Reformskoj agendi, ali i da se ispunjavaju svi uslovi sadržani i u Pismu namjere sa MMF-om.
Ona je napomenula da postoji velika podudarnost između Reformske agende sa EU i Pisma namjere sa MMF-om, jer su ti dokumenti i koncipirani na taj način da se sprovode određene reforme.
Cvijanovićeva je dodala da se reforme ne mogu sprovoditi bez finansijske podrške, da to treba da bude praćeno različitim međunarodnim finansijskim aranžmanima od kojih je jedna stvar MMF, a druga veoma važna stvar je aranžman koji postoji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj /EBRD/.
Prema njenim riječima, aranžman koji postoji sa EBRD-om poslužiće za izgradnju puteva i auto-puteva, pogotovo sada nakon što su ispunjeni uslovi, odnosno usvojeni oni zakoni koje je bilo neophodno usvojiti.
“To omogućava i značajne iznose koji dolaze od EU putem grantova ili različitih aranžmana koje ćemo realizovati u narednom periodu”, dodala je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je podsjetila da je juče imala priliku prisustvuje Nacionalnom molitvenom doručku u Vašingtonu, na kojem se obratio američki predsjednik Donald Tramp, ističući da je taj događaj od izuzetne važnosti jer okuplja ljude iz svijeta koji imaju dobru saradnju sa SAD ili su prepoznati po svojim dobrim aktivnostima i bivaju uvršteni u listu zvanica.
“Moje zadovoljstvo je veće, jer je ovo neki već osmi ili deveti molitveni doručak kojem prisustvujem i uvijek je to dobra prilika da se razgovara sa ljudima iz Kongresa i drugim ljudima iz javne sfere u SAD, ali i ljudima koji dolaze iz svijeta”, dodala je Cvijanovićeva.
Premijer Republike Srpske rekla je da će večeras u Vašingtonu sa svojim saradnicima prisustvovati značajnom događaju humanitarnog karaktera.
“U planu je jedan značajan događaj koji uključuje našu dijasporu u Vašingtonu, a riječ je o događaju koji treba da ima i humanitarni karakter i služiće izgradnji nove Saborne crkve u Vašingtonu”, navela je Cvijanovićeva.
Vlada Srpske je, kako je rekla, u saradnji sa Srbima u Vašingtonu, a posebno preko veza koje ima sa Srpskom pravoslavnom crkvom u SAD uspjela da realizuje značajne stvari i ostaje opredijeljena da sarađuje i u narednom periodu.
Izvršni odbor MMF-a na sjednici je donio odluku o isplati druge tranše proširenog aranžmana sa BiH.
(Srna)