Predsjednik Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović poručila je danas u Sarajevu da ne želi da zakone u BiH pišu međunarodne institucije i da rješenja nameće međunarodna zajednica, već to mora da bude rezultat unutrašnjih dogovora.
“To je suština svih mojih angažmana u okviru Evropske unije, NATO i trećih zemalja. Za to je neophodna politička hrabrost i mudrost”, rekla je Kitarovićeva novinarima nakon susreta sa članovima Predsjedništva BiH u Sarajevu.
Ona je poručila da je BiH domovina i hrvatskog naroda, te da je i svojom funkcijom obavezana da štiti njihova prava.
Navodeći da je u posjetu Sarajevu došla kao prijatelj BiH, ona je naglasila da nema većeg zagovornika evropskog puta BiH od Hrvatske, a isto se odnosi i na saradnju sa NATO.
“Zaista me raduje biti u Sarajevu kao prijatelj BiH, koja je jedna od najbližih susjednih država. Želim vam dobro u napretku prema EU i aktivaciji MAP-a i drugim ciljevima koje BiH ima kao država”, istakla je ona.
Predsjednik Hrvatske je izrazila nadu da će, nakon današnjih razgovora koji su bili veoma otvoreni, biti intenzivirana komunikacija između rukovodstava dvije zemlje, te da će se prići rješavanju otvorenih pitanja koja opterećuju odnose.
Ona je naglasila da je Pelješki most unutrašnje razvojno pitanje Hrvatske i da to ni na koji način nije upereno protiv BiH. Kitarovićeva je navela da je informisala članove Predsjedništva BiH da je predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker u pismu hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću naveo da nema prepreka za realizaciju izgradnje ovog mosta.
“Danas smo se dotakli i privrede i nadam se da ćemo o tome i više razgovarati. Sam interes hrvatskih ulagača govori koliko je Hrvatskoj važna BiH i da se ide u dalju stabilizaciju i reforme na putu prema članstvu u EU”, rekla je Kitarovićeva.
Ona je naglasila da je Hrvatska uložila skoro milijardu evra u privredu BiH i jedna je od država u koje najviše investira.
“Naša trgovinska razmjena je iznosila gotovo 1,6 milijardi evra. Hrvatska doslovno grli BiH geografski i nadam se u svakom drugom smislu”, kaže ona.
Predsjednik Hrvatske je naglasila da je ključno da se nakon predstojećih opštih izbora u BiH obezbjediti djelovanje institucija kako ne bi bile paralizovane.
“Bilo je govora o Izbornom zakonu. Mi želimo da se u BiH izbjegne stanje koje imamo u Mostaru i da BiH nastavi putem razvoja, ali o elementima izmjene izbornog zakonodavstva ni ja, ni Hrvatska nismo ulazili, niti smo nametali rješenja”, naglasila je Kitarovićeva.
Govoreći o bezbjednosnim izazovima, ona je napomenula da su joj se često pripisivale izjave koje su bili dijelovi neutorizovanih članaka te da je to pitanje raščišćeno nakon sastanka rukovodstva bezbjednosnih agencija dvije zemlje.
“Ekstremizam i bezbjednost su pitanja za sve države i nijedna se ne može s tim boriti izolovano. Moramo sarađivati i razmjenjivati podatke i raditi na tome da se spriječe bilo kakvi potencijalni napadi da naše državljane, resurse i slično”, rekla je ona.
Kitarovićeva je izrazila zadovoljstvo što su bezbjednosne službe jugoistočne Evrope počele snažnije sarađivati i razmjenjivati podatke, napominjući da apsolutno zagovora nastavak i jačanje saradnje ne samo u smislu borbe protiv terorizma nego i svih problema poput krijumčarenja ljudi i oružja.
(Srna)