Savjet ministara usvojio je danas Strategiju ruralnog razvoja BiH za period 2018-2021. godina, rekao je predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić, izražavajući očekivanje da će ovaj dokument 17. januara usvojiti Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.
“Riječ je o jednoj od strategija koju ne usvaja samo Savjet ministara, nego i Parlamentarna skupština BiH. Mi ćemo odmah o tome obavijestiti nadležna tijela u Briselu i očekujemo da će BiH biti dio programiranja u vezi sa sredstvima koja ćemo dobiti za razvoj poljoprivrednog sektora u BiH”, rekao je Zvizdić.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović istakao je da je pred BiH dug put da poljoprivredni sektor bude dio EU i da se približi njenim standardima, ali da ova strategija predstavlja prvi i najvažniji korak u tom pravcu.
On je pojasnio da se strategija odnosi na četvorogodišnji period, kao i Plan za ruralni razvoj EU, ističući da je riječ o jednoj od najvažnijih odluka koju je donio Savjet ministara u posljednjih godinu dana.
“Za poljoprivrednike sigurno je najvažniji dokument još od usvajanja zakona 2008. godine i temeljni dokument koji će pomoći planiranju i programiranju poljoprivrede u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i svih 10 kantona, te Brčko distriktu”, naveo je Šarović.
On je podsjetio da je utrošeno mnogo vremena na pribavljanje mišljenja svih relevantnih institucija, napominjući da bi idealno bilo da je Strategija usvojena prije mjesec dana.
“Bez obzira na kašnjenje, uvjeren sam da nećemo izgubiti priliku da budemo dio programiranja za pretpristupna sredstva EU za period 2018-2021. godina”, rekao je Šarović.
On je napomenuo da su o usvajanju dokumenta već informisani Evropska komisija i nadležni direktorati.
“Pokrenuli smo mehanizam da se ovaj dokument nađe i u parlamentarnoj proceduri, jer je, u skladu sa zakonom, potrebno da dobije saglasnost Parlamentarne skupštine BiH”, pojasnio je Šarović, naglašavajući da je Republika Srpska pozitivno mišljenje o njemu dostavila 31. decembra.
On je pojasnio da je Strategija ruralnog razvoja moderan dokument koji je omogućio da se “snimi” stanje poljoprivrede u BiH po entitetima, u Brčko distriktu i kantonima i rađena je prema modularnom principu, što znači da su planovi svih nivoa posebno prikazani.
“Strategija ne služi samo za programiranje i IPA pretpristupne fondove, već je domaći dokument koji će poslužiti svim nivoima vlasti da mogu aplicirati i za druge platforme. Dokument je rađen uz punu podršku Evropske komisije, USAID-a i Švedske razvoje agencije SIDA koji su angažovali eksperte”, dodao je Šarović.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH naglašava da će Strategija omogućiti da se na godišnjem nivou povlači do 30 miliona evra sa tendencijom da, kada zemlja dobije kandidatski status, iznos sredstava bude i veći.
Kao primjer je naveo Srbiju koja povlači 170 miliona evra iz evropskih fondova ili Hrvatsku koja, kao članica EU, dobija 900 miliona evra direktnih podsticaja i dvije milijarede evra kroz različite projekte za mala preduzeća, farme i mljekare.
Govoreći o razvoju poljoprivrednog sektora u BiH, Šarović kaže da su iznosi podsticaja u FBiH i Republici Sprskoj minimalni, te da bi za približnu konkurentnost sa državama okruženja bili neophodni dvostruko veći podsticaji iz budžeta.
“Za Republiku Srpsku najmanje 120 miliona KM, odnosno 140 do 150 miliona KM u FBiH. To trenutno budžeti entiteta ne mogu da podnesu, zbog čega je važno da pristupamo i drugim platformama”, rekao je Šarović.
On je napomenuo da poljoprivreda u bruto domaćem proizovodu BiH učestvuje sa sedam do osam odsto.
Takođe, Savjet ministara odobrio je sporazum ovog savjeta sa Vladom Republike Srpske u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu po tužbi “Elektrogospodarstva” Slovenije protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu, izjavio je predsjedavajući Savjeta Denis Zvizdić.
“Riječ je o ozbiljnom arbitražnom sporu čija je vrijednost veća od milijarde KM i danas usvojeni sporazum na adekvatan način štiti interese Savjeta ministara, BiH i Republike Srpske. Očekujemo da će on biti riješen pozitivno po sve nivoe vlasti kada je riječ o ovoj tužbi protiv BiH”, rekao je Zvizdić novinarima.
On je naveo da je Savjet ministara primio k znanju deklaraciju o kriterijumima za utvrđivanje trase budućeg auto-puta između Beograda i Sarajeva, koja je usvojena na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Predsjedavajući Savjeta ministara komentarisao je nedavnu izjavu lidera SBB-a Fahrudina Radončića da aktueleni saziv Savjeta neće dočekati proljeće, ističući da je riječ o predizbornoj kampanjii i nervozi pojedinih političara.
Zvizdić je rekao da će u aprilu, nakon tri godine mandata, objaviti šta je sve učinio ovaj saziv Savjeta ministara, koji će, kako je naveo, sigurno ostati do kraja mandata.
Ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda je istakao da očekuje da budžet BiH za ovu godinu bude usvojen na sjednici Predstavničkog doma 17. januara, a nakon toga da bude usvojen i u Domu naroda.
Predstavnici RS u zajedničkim institucijama BiH neće raditi 9. januara
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović rekao je danas da je, bez obzira na odluku Ustavnog suda BiH, Vlada Srpske svojim aktom proglasila 9. januar praznikom i neradnim danom, pa će se tako svi zaposleni državni službenici i uposlenici ponašati u skladu sa važećim odlukama iz Srpske.
“Iz toga možete da izvučete zaključak da 9. januara neću raditi”, rekao je Šarović novinarima nakon sjednice Savjeta ministara.
On je istakao da BiH nema zakon o prazniku, te da se Savjet ministara nije bavio pitanjem obilježavanja 9. januara.
“Prema ranijim odlukama primjenjuju se normativi, odnosno, odluke i zakoni koji važe u entitetima”, naglasio je Šarović.
Republika Srpska osnovana je 9. januara 1992. godine i ove godine proslavlja 26. rođendan.
(Srna)