Pripremni radovi za izgradnju nove toplane, koja će Banjaluci obezbijediti stabilnije i kvalitetnije grijanje nego do sada, trebalo bi da počnu sutra na parceli u neposrednoj blizini postojeće.
Najavio je to juče gradonačelnik Igor Radojičić nakon potpisivanja ugovora sa izvršnim direktorom Instituta za energetiku i ekologiju (IEE) Dragišom Zečevićem o osnivanju novog privrednog društva “Eko-toplana Banjaluka”.
– Grijanje grada je najkrupniji komunalni i finansijski problem za koji sada imamo rješenje. Ovo je izuzetno važan dan za Banjaluku, jer konačno stojimo pred realizacijom ideje od prošle zime – dodao je Radojičić.
Izrazio je zadovoljstvo što su kompanija IEE i njeni partneri koji čine konzorcijum ušli u ovaj projekat.
– Grad dobija pouzdanog partnera koji ima kapacitet i iskustvo da izgradi novu toplanu u garantovanom periodu, a rok je sedam mjeseci – kazao je Radojičić.
Objasnio je da će izgradnja ići dio po dio te da očekuje da će pojedini dijelovi biti u funkciji već iduće sezone grijanja.
– Dok nova ne bude u funkciji, stara toplana će morati da obezbijedi grijanje grada. Postojeća neće biti ugašena, a gradu ostaje obaveza da restrukturira njene dugove, koji će nam ostati obaveza sigurno u narednih deset godina – rekao je Radojičić.
Napomenuo je da cijena toplotne energije po kvadratnom metru neće biti promijenjena.
– Za one koji koriste kalorimetre moraće biti mijenjan tarifni sistem. Do sada su samo plaćali varijabilni dio, onoliko koliko potroše, a od sada će morati plaćati i fiksni, trošak dopreme toplotne energije do objekta – naveo je Radojičić.
Prema njegovim riječima, u ugovoru o osnivanju novog preduzeća privredno društvo će moći da podiže kredite većinskom odlukom i to do tri miliona KM.
Zečević je zahvalio gradu na ukazanom povjerenju i spremnosti da krene u izgradnju toplane na biomasu.
– Ovo je potpuno nova dimenzija za toplifikacioni sistem Banjaluke i ne odnosi se samo na projekat izgradnje nove toplane već i na potpuno osavremenjavanje mreže i osnivanje logističkog centra za biomasu – rekao je Zečević.
Istakao je da je tehnologija koja će biti ugrađena u novu toplanu djelo domaćih stručnjaka.
– Ovim pokrećemo domaću mašinsku, elektro i građevinsku industriju i 90 odsto novog postrojenja biće izgrađeno domaćim resursima – dodao je Zečević.
Direktor “Šuma RS” Risto Marić je rekao da su pratili ideju gradnje nove toplane od početka.
– Biće dovoljno drvnih sortimenta za proizvodnju sječke koja je potrebna za proizvodnju toplotne energije – kazao je Marić.
Podrška Vlade
Potpisivanju ugovora između grada i kompanije IEE prisustvovali su predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović i ministar za prostorno uređenje građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenka Golić.
Igor Radojičić je zahvalio Vladi RS koja je, kako kaže, pratila ovaj kapitalni projekat i bez čije pomoći njegova realizacija ne bi bila moguća.
Šta Banjaluka dobija “Eko-toplanom”
– Pouzdano i kvalitetno cjelodnevno grijanje u odnosu na dosadašnji dnevni režim,
– Profitabilnu firmu koja treba da donosi dobitak gradu, a ne probleme i minuse
– Ekološki prihvatljivo postrojenje, jer je emisija gasova, čestica i zagađenja daleko manja nego sagorijevanjem mazuta
– Umjesto nabavke mazuta u inostranstvu sada će energent biti nabavljan na domaćem tržištu, što će donositi profit lokalnim preduzećima
(Glas Srpske)