Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je Srni da je Ministarstvo ove godine uspješno odgovorilo na brojne izazove i aktivno učestvovalo u svim reformskim procesima, s ciljem stvaranja još povoljnijih uslova za investiranje i jačanje privrednog ambijenta.
“U Ministarstvu je ustaljena praksa da se građevinska dozvola za veoma komplikovane objekte koji su u našoj nadležnosti izdaje za najviše 48 časova od trenutka kad investitor kompletira propisanu dokumentaciju, iako je zakonski rok 15 dana”, navela je Golićeva.
Ona je istakla da su auto-put Banjaluka-Doboj, dionica na regionalnom putu Kotor Varoš-Kneževo, rekonstrukcija i dogradnja Univerzitetskog kliničkog centra u Banjaluci, hidroelektrana “Dabar” i pojedini objekti hidroenergetskog sistema “Gornji Horizonti”, samo mali dio objekata za koje je Ministarstvo u ovoj godini izdalo građevinske i ostale dozvole iz svoje nadležnosti, a riječ je o veoma zahtjevnim postupcima.
“Zaista sam ponosna što smo moji saradnici i ja bili dio tima koji stoji iza ovih projekta. Ono što je nama posebno važno, na izgradnji ovih objekata, u svim fazama, angažovana je u najvećoj mogućoj mjeri domaća građevinska operativa”, naglasila je Golićeva.
Ona kaže da je Ministarstvo, s ciljem dodatnog skraćivanja rokova i broja formalnosti, te jednostavnijih procedura prilikom pribavljanja građevinskih dozvola, napravilo velike korake ka sprovođenju sistema elektronskog izdavanja građevinskih dozvola, što će u narednom periodu biti jedna od strateških aktivnosti ovog ministarstva.
“U proteklom periodu izradili smo veliki broj zakona, podzakonskih propisa i strateških dokumenata iz naše nadležnosti, usaglašenih sa zakonodavstvom EU, što podrazumijeva značajne izmjene u dosadašnjim procedurama i formalnostima i prenošenje javnih ovlaštenja pravnim licima koja su prošla postupak akreditovanja, što dodatno jača domaće privredne subjekte i stvara uslove za otvaranje novih radnih mjesta”, dodala je Golićeva.
Ona je rekla da je Ministarstvo bilo nosilac pripreme za devet prostorno-planskih dokumenata, od koji su šest već usvojeni u Narodnoj skupštini, a tri su prošla kompletnu proceduru i njihovo usvajanje se očekuje u najskorije vrijeme.
“Predano radimo na realizaciji brojnih projekta koji se finansiraju iz bespovratnih sredstava, poput projekta `Integrisanje klimatskih promjena u smanjenje rizika od poplava u slivu rijeke Vrbas`, za koji smo od Globalnog fonda za zašitu životne sredine obezbijedili grant sredstva u iznosu od pet miliona dolara, čiji je glavni cilj smanjenje poplavnog rizika u slivu rijeke Vrbas, ali jednako važno je i što će se njegovom realizacijom poboljšati uslovi za život i rad ljudi na ovom području, kroz sprovođenje infrastrukturnih mjera, koje čine 65 odsto od cijelog budžeta projekta”, navela je Golićeva.
Ona je istakla da je u okviru ovog projekta za lokalne zajednice u slivu Vrbasa i službe civilne zaštite nabavljena oprema za uzbunjivanje i komunikaciju u slučaju vanrednih događaja, te su napravljene mape opasnosti i rizika od poplava lokalnih zajednica u slivu rijeke Vrbas.
Golićeva je podsjetila da je krajem 2015. godine u okviru ovog projekta uspostavljena hidrometeorološka mreža koja omogućava praćenje hidrometeoroloških parametara u realnom vremenu, i služi kao osnov za sistem ranog upozoravanja na poplave u slivu Vrbasa.
“Ovakva mreža i dalje postoji samo u slivu rijeke Vrbas i nigdje drugo u BiH. Najbitnije je što će se iz ovog projekta finansirati infrastrukturni radovi u lokalnim zajednicama u slivu Vrbasa s ciljem smanjenja rizika od poplava. Banjaluka već radi na regulisanju podzemnih vodotokova Jularaci i Podstranac, a u toku su procedure da se značajna sredstva za infrastrukturne radove odobre i opštinama Srbac i Laktaši”, kaže Golićeva.
(Srna)