Izaslanik predsjednika Republike Srpske Siniša Karan rekao je da pravosuđe u BiH nije nezavisno i profesionalno i da svojim presudama donosi nepravdu u BiH.
Karan je istakao da bi pravosuđe trebalo da bude temelj prava i pravde pravne države i vladavine prava.
“Dugogodišnjim djelovanjem pravosuđe čak i generiše nestabilnu situaciju u BiH, kao i međunacionalne netrpeljivosti”, rekao je Karan novinarima u Banjaluci nakon uvodnog govora na konferenciji “Stanje u pravosuđu u Republici Srpskoj i BiH”, u organizaciji pokreta Pozitivna Srpska.
Karan je naveo da o tome svjedoče presude koje su na štetu srpskog naroda, prije svega sa aspekta ratnih zločina, ali i djelovanje pravosudnog sistema Suda i Tužilaštva BiH sa apekta i drugih krivičnih djela usmjerenih prema političarima.
“Na ovakav način se djeluje na političku stvarnost u BiH. Ovakvim presudama za ratne zločine želi se nametnuti pogrešna slika ne samo o karakteru rata u BiH, nego i minimizirati, pa čak i etiketirati ili potpuno promijeniti ustavni status Republike Srpske”, rekao je Karan.
Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović rekao je da se zrelost ili nezrelost društva pokazuje time da li donosi svoje zakone za svoje građene.
“Republika Srpska i BiH imaju istorijski kontinuitet nametnutih zakona, ali sam uvjeren da živim u BiH i Srpskoj kao zrelim društvima koja mogu donositi svoje zakone. Krajnje je vrijeme za to”, rekao je Kasipović.
On je naveo da se zalaže za nastavak dijaloga i rješenja koja će donijeti, predložiti i usvojiti oni koji su odgovorni za pravnu sigurnost građana entiteta, BiH i Brčko distrikta.
Kasipović je ocijenio da nije bilo dovoljno volje među učesnicima strukturalnog dijaloga da se dođe do pravog rješenja.
“Ministarstvo pravde Srpske je u više navrata, predlažući konkretna zakonska rješenja, nudilo put. Ali, teškoće u odlučivanju, naročito ako u prostor pravosuđa na bilo koji način unesete politiku, nepremostive su”, dodao je Kasipović.
Ministar pravde BiH Josip Grubeša istakao je značaj ove konferencije jer, kada je riječ o vladavini prava i reformi pravosuđa, niko ne očekuje da će Ministarstvo pravde samostalno donositi rješenja.
“Sva rješenja i prijedlozi, kao i zaključci koje možemo očekivati sa ovakvih skupova i te kako mogu doprinijeti da zajednički dođemo do najboljih rješenja koje svi očekujemo u stanju u pravusuđu”, rekao je Grubeša.
Predsjednik pokreta Pozitivna Srpska Aleksandar Sajić rekao je da je pravosuđe teška tema u BiH o kojoj treba razgovarati, jer diskusija može biti samo korisna.
(Srna)