Dan D za Vladu RS će, po svemu sudeći, završiti tako što sutra dnevni red o njenoj smjeni neće ni biti izglasan u Narodnoj skupštini, jer se članovima vladajuće koalicije, iako uzdrmane međusobnim svađama, ne izlazi u susret opoziciji koja priželjkuje redefinisanje političkih odnosa.
Sudeći prema izjavi Vukote Govedarice, predsjednika SDS-a, nakon nedjeljne stranačke sjednice Skupštine u Bijeljini, opozicija je spremna da “zažmiri” na jedno oko kada je u pitanju učešće DNS-a u Vladi RS, kako bi tu stranku privoljela da se pridruži opoziciji i pomogne izglasavanje nepovjerenja Vladi premijerke Željke Cvijanović.
Podsjećanja radi, Marko Pavić, predsjednik DNS-a, zatražio je smjenu Petra Đokića, ministra industrije, energetike i rudarstva RS, nakon neuspjele prodaje državnih akcija u Rudniku Ljubija u Pavićevom Prijedoru, na šta je Đokić odgovorio da njega DNS i nije imenovao na tu funkciju, pa se neće ni povinovati njihovim zahtjevima.
Takođe, i Milorad Dodik, lider SNSD-a, rekao je da će ta stranka uskratiti podršku Neđi Trniniću, ministru saobraćaja i veza i kadru DNS-a.
S obzirom na to da opoziciji za izglasavanje nepovjerenja Vladi nedostaje 11 do 12 ruku, Govedarica računa da bi prelazak DNS-a na njihovu stranu mogao “povući” još nekoliko nezavisnih poslanika. Međutim, sudeći prema izjavi Nedeljka Čubrilovića, predsjednika parlamenta i potpredsjednika DNS-a, do takvog scenarija neće doći.
Čubrilović je za ATV istakao da će poslanici DNS-a biti protiv usvajanja dnevnog reda posebne skupštinske sjednice na koji je uvršten prijedlog poslanika opozicije za izglasavanje nepovjerenja Vladi.
“Smjena Vlade bi nas dovela u novu političku krizu. U ovoj situaciji ne bi trebalo da ulazimo u bilo kakve nepoznanice za RS i odnose u BiH”, kaže Čubrilović.
Očekivano, i Cvijanovićeva odbacuje bilo kakvu mogućnost uspjeha opozicije za izglasavanje nepovjerenja njenoj vladi, uz opasku da opozicija živi u nekoj posebnoj vanvremenskoj orbiti. Ona kaže da je SDS u velikom problemu, jer mu se članstvo osipa, postoji opšta dezorijentisanost i mnogi u ovoj partiji kažu da Govedarica nije postavljen da bude lider, nego da je neka vrsta zakrpe da se sve na raspe.
“Govedarica nema kredibilitet da priča o nekome kako bi trebalo da ide u zatvor ili ne. Nije on taj koji o tome odlučuje, a nema uopšte kredibilitet da nekom nešto kaže, jer je činjenica da je slupao skupštinski automobil, nakon čega je otišao sa lica mjesta i obmanjivao javnost da je izvršen uviđaj, pa je i policija morala da ga demantuje”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da narod 11 godina nije prepoznao da je SDS potencijalna narodna vlast te da će tako ostati još toliko.
Dragan Čavić, predsjednik NDP-a i jedan od lidera opozicije, kaže da on nije ni primio rado prijedlog opozicije da se ide u izglasavanje nepovjerenja. On, naime, smatra da Vlada radi toliko loše i da su koalicioni odnosi unutar nje toliko narušeni, da će ova vlast pasti sama od sebe.
“Nažalost, nije dobro za RS i njene građane da ima ovakvu vlast, ali za opoziciju, politički gledano, najbolji scenario je da ova vlada ostane i da se pokaže koliko je to katastrofalna i loša vlada, ne samo Petar Đokić, nego kompletna vlada i svi koji je čine”, smatra Čavić.
Sudeći, pak, prema Čubrilovićevoj izjavi, iako neće biti rasprave o smjeni Vlade, hoće biti rasprave unutar vladajuće većine o radu pojedinih ministara. On je rekao da niko nije nezamjenljiv i da DNS ima primjedbe na određene resore.
“Ima resora koji dobro rade, zatim kojima je potrebna pomoć, ali i koji loše rade. Ukoliko bi došlo do promjena u Vladi, one ne smiju biti kozmetičke, nego suštinske”, rekao je Čubrilović.
Cvijanovićeva je indirektno za probleme u radu Vlade RS optužila djelovanje opozicije.
“Vlada je potrošila mnogo vremena i energije braneći i građane i institucije RS upravo od nasrtaja Saveza za promjene udruženog sa Bakirom Izetbegovićem. Time su pokazali da su se odrodili i od RS i od naroda”, ocijenila je Cvijanovićeva.
(Nezavisne)