U haškom tribunalu nastavljeno je izricanje drugostepene presude u slučaju Prlić i ostali.
Jadranko Prlić, bivši premijer HRHB, Bruno Stojić, bivši ministar odbrane HRHB, Slobodan Praljak, bivši načelnik Glavnog štaba HVO-a, Milivoje Petković, bivši zamjenik komandanta HVO-a, Valentin Ćorić, bivši komandant Vojne policije HVO-a, te Berislav Pušić, bivši predsjednik Komisije za razmjenu zarobljenika HRHB, proglašeni su i u drugostepenom postupku krivima za progon i druge zločine nad muslimanima u zapadnoj Hercegovini i srednjoj Bosni u okviru zločinačkog poduhvata, koji su tužioci nazvali stvaranjem “velike Hrvatske”.
Potvrđene su sve kazne iz prvostepene presude, odnosno ukupno su osuđeni na 111 godina zatvora.
Da podsjetimo, jutros u 10 sati počelo je izricanje drugostepene presude šestorici čelnika nekadašnje Hrvatske Republike Herceg Bosna (HRHB), koji su prvostepenom presudom osuđeni na ukupno 111 godina zatvora.
Prvo je potvrđena prvostepena presuda Jadranku Prliću, bivšem premijeru HRHB, od 25 godina zatvora, zatim i Brunu Stojiću, bivšem ministru odbrane HRHB, 20 godina.
Nakon što je izrečena presuda Slobodanu Praljku, bivšem načelniku Glavnog štaba HVO-a, on je popio otrov, nakon čega je suđenje prekinuto.
Prema pisanju medija Pranjak je umro u bolnici, ali još nema zvaničnog saopštenja.
Vijeće utvrdilo udruženi zločinački poduhvat
Haški sud potvrdio da je postojao udruženi zločinački poduhvat u slučaju “Prlić“.
Pored predsjednika Žalbenog vijeća sudije Karmela Ađijusa, članovi žalbenog vijeća su i sudije Liu Dakin, Fausto Pokar, Teodor Meron i Bakone Džastis Moloto.
Prvostepenom presudom Tribunala iz 2013. godine šest bivših visokih funkcionera takozvane republike “Herceg-Bosna” i Hrvatskog saveta odbrane (HVO) osuđeno je na ukupno 111 godina zatvora.
Osuđeni su zbog zločina nad muslimanima u BiH u okviru “udruženog zločinačkog poduhvata” u kojem je učestvovao i dio političkog i vojnog rukovodstva Hrvatske, uključujući i predsjednika Franju Tuđmana, tadašnjeg ministra odbrane Gojka Šuška i bivšeg načelnika Glavnog stožera HV-a generala Janka Bobetka.
Cilj tog udruženog zločinačkog poduhvata, prema zaključku prvostepene presude, bio je uspostavljanje hrvatskog entiteta u granicama Banovine Hrvatske iz 1939. godine i njegovo spajanje sa Hrvatskom, kako bi se ponovo ostvarilo ujedinjenje hrvatskog naroda u slučaju raspada BiH, odnosno da on postane nezavisna država unutar BiH tesno povezana s Hrvatskom.
Prvostepenom presudom iz 2013. godine Haški tribunal je osudio na 25 godina zatvora bivšeg predsjednika vlade “Herceg-Bosne” Jadranka Prlića.
Bruna Stojića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića osudio je na po 20 godina zatvora, Valentina Ćorića na 16, dok je Berislavu Pušiću izrečena kazna od 10 godina zatvora.
U martu ove godine, Tužilaštvo Haškog tribunala zatražilo je od Žalbenog veća da im izrekne duplo više kazne i pravosnažno ih osudi na ukupno 220 godina zatvora.
Stari most je bio legitimni vojni cilj i njegovo rušenje nije zločin
Na izricanju drugostepene presude Prliću i ostalima utvrđeno da je Stari most bio legitimni vojni cilj i da njegovo rušenje nije zločin.
Žalbeno vijeće oslobodilo je optužene za dijelove koji se tiču rušenja Starog mosta.
Sudija Agius je rekao da je vršeno granatiranje, ali da se radilo o vojnom cilju, jer je to značilo prekid snabdijevanja Armije RBiH.
Kazao je da je razaranje Starog mosta imalo psihološki efekt na civile Mostara, zbog čega je u prvostepenoj presudi zaključeno da je to bilo nesrazmjerno korištenje sile.
(Klix, RTS)