Zajednička komisija Narodne skupštine Republike Srpske i Vijeća naroda Srpske za usaglašavanje zakona, propisa i akata nije postigla saglasnost o Rezoluciji o zaštiti ustavnog poretka i proglašenju vojne neutralnosti Srpske zbog koje je Klub Bošnjaka pokrenuo proceduru zaštite vitalnog nacionalnog interesa, pa će se o ovom aktu izjasniti Ustavni sud Srpske.
Član ove komisije Vojislav Gligić rekao je danas novinarima u Banjaluci da stavovi nisu usaglašeni, jer Klub Bošnjaka nije podnio amandmane na Rezoluciju.
“Pošto nije bilo amandmana ni po jednom članu rezolucije, a Klub Bošnjaka je insistirao da se ona u cjelini odbaci, nismo mogli postići saglasnost, pa je na Ustavnom sudu Srpske da u daljoj proceduri odluči da li je ona ustavna ili ne, te da li ima povrede vitalnog nacionalnog interesa”, rekao je Gligić, koji je delegat u Klubu Srba Vijeća naroda.
On je dodao da je stav Kluba Srba da u vezi sa ovim pitanjem ne postoji razlog za utvrđivanje vitalnog nacionalnog interesa bilo kojeg naroda u Srpskoj.
Gligić smatra da Ustavni sud neće raspravljati o Rezoluciji, jer ima nekoliko ranijih odluka u kojima je ta institucija ocijenila da je riječ o političkim odlukama i da nema potrebe da se o tome izjašnjavaju.
Član Zajedničke komisije Mujo Hadžiomerović istakao je da je rad Narodne skupštine na donošenju Rezolucije bio neustavan, te da ovaj dokument ima elemente pravno-političke prirode.
On je dodao da Rezolucija sadrži tačke prema kojima se neki dosadašnji dokumenti povlače, a obavezuju se i predstavnici u institucijama da poštuju taj dokument.
“Osnovni i prvi član Ustava Srpske je da u tom entitetu žive tri konstitutivna naroda. Ako Srbi traže konsenzus na nivou BiH o svim pitanjima, zašto to uskraćuju nama da ravnopravno učestvujemo u donošenju bilo kog akta. Rezolucija je potpuno neprihvatljiva, nismo imali amandmane i tražili smo da se ona stavi van snage”, objasnio je Hadžiomerović.
Govoreći o manjkavosti Rezolucije o vojnoj neutralnosti, Hadžiomerović je rekao da su snage NATO-a već prisutne u Srpskoj, te da ga u tom smislu sve podsjeća na igru, što je neozbiljno za instituciju poput Narodne skupštine.
“Stičemo uslov da ovo pitanje, nakon sprovođenja procedura, problematizujemo na nivou BiH i Ustavnog suda BiH”, naveo je Hadžiomerović, koji je delegat Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda.
Član Zajedničke komisije Nenad Stevandić je naglasio da je Narodna skupština apsolutno nadležna da donese odluku o proglašenju vojne neutralnosti Srpske, te da se bilo kakvo mijenjanje ustava i pristupanje vojnim savezima temelji na saglasnosti tri naroda i dva entiteta.
“To je ustavno-pravni osnov za ovu rezoluciju koja je politički akt, zbog čega ne bi trebalo biti nikakvog spora”, rekao je Stevandić, koji je potpredsjednik Narodne skupštine.
On je dodao da je BiH i po sadašnjem Dejtonskom ustavu vojno neutralna i ne pripada nijednom vojnom savezu, što upravo piše u Rezoluciji o vojnoj neutralnosti Srpske.
“U budućnosti je nephodna saglasnost Srpske za svaku promjenu ustava. Očekujem da će ustavni sudovi Srpske ili BiH vrlo brzo donijeti odluku o ovom pitanju, jer je jasno da ovdje nema bilo kakve povrede nilo čijeg nacionalnog interesa”, zaključio je Stevandić.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 18. oktobra Rezoluciju o vojnoj neutralnosti kojom se definiše neutralnost Srpske u odnosu na postojeće vojne saveze.
(Srna)