Ured za veterinarstvo BiH objavio je uputstvo o zabrani uvoza određenih pošiljki radi sprečavanja unosa ptičje gripe u Bosnu i Hercegovinu.
U uputstvu je navedeno kako je zbog ptičje gripe uvoz u BiH i prevoz preko teritorija BiH zabranjen za živu perad, bezgrebenke (kivi, emu, nandu i noj), uzgojenu i divlju pernatu divljač, uključujući i ptice u pratnji njihovih vlasnika (kućni ljubimci), piše Večernji list BiH.
Također, zabranjen je uvoz i prevoz rasplodnih i konzumnih jaja, sjemena peradi i pernate divljači, svježeg i zamrznutoga mesa peradi, proizvoda od mesa peradi i pernate divljači, proizvoda životinjskog porijekla od ptica namijenjenih prehrani životinja, za industrijsku upotrebu ili upotrebu u poljoprivredi i drugo. Zabrana se odnosi na proizvode i životinje porijeklom iz provincije Dobrič u Bugarskoj i provincija Bergamo, Brescia, Cremona, Ferrara, Mantova, Oadova, Sondrio, Verona i Vicenza u Italiji.
Uz navedeno, zabranjuje se uvoz pošiljki koje potiču iz drugih država ako se prije ulaska na teritorij BiH prevoze preko navedenih područja.
Zabrana se ne odnosi na hermetički zatvorene toplotno obrađene konzerve od mesa peradi, odnosno trajne konzerve, proizvode od jaja koja su prije ili tokom proizvodnje podvrgnuta toplotnoj obradi sušenja u proizvodnji jaja u prahu i slično. Ovo uputstvo stupilo je na snagu danom donošenja, tačnije 24. oktobra, i vrijedi do donošenja odgovarajuće odluke Vijeća ministara BiH, odnosno do njenog stavljanja izvan snage posebnom odlukom zbog prestanka opasnosti od unosa u BiH ptičje gripe.
Na području četiri okruga u Bugarskoj otkrivena su žarišta ptičje gripe, saopšteno je iz Bugarske agencije za sigurnost hrane. Ptičja gripa registrovana je na području Dobričke, Hskovske, Slivenske i Jambolske administrativne oblasti.
Posljednje žarište bilo je u peradarskom objektu za uzgoj pataka u selu Zimnica, u opštini Straldzha, gdje je uništeno gotovo 8.000 ptica, a kako bi se spriječilo širenje bolesti, uklonjene su životinje i u neposrednoj blizini, prenose bugarski mediji. Prvo žarište ptičje gripe u Bugarskoj registrovano je u selu Stefanovo, u opštini Dobrič, sredinom oktobra na farmi za uzgoj pataka. Bugarska agencija za sigurnost hrane saopštila je kako poduzima mjere na sprečavanju širenja ptičje gripe, uključujući i uništavanje životinja u žarištu, kao i u zoni od tri kilometara od mjesta gdje se je pojavila ptičja gripa.
Od agresivnog virusa ptičje gripe H7N9 širom svijeta umrlo je oko 1.600 ljudi. Za sada se ne može prenijeti s čovjeka na čovjeka, pa opasnost uglavnom vreba prilikom kontakta s oboljelim životinjama. Situacija bi se, međutim, mogla ubrzo promijeniti – naučnici univerziteta Tokio i Wisconsin-Madison istraživali su novu varijantu virusa i došli da uznemirujućih saznanja.
Virus, koji je početkom 2017. prouzrokovao smrt kineskog pacijenta, visoko je patogen, što znači da je znatno agresivniji od dosadašnje varijante H7N9, pišu naučnici u stručnom časopisu “Cell Host & Microbe”.