Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je poslanike Narodne skupštine Srpske da stave van snage odluku o referendumu o Sudu i Tužilaštvu BiH jer opozicija, koja je vlast na nivou BiH, izbjegava da realizuje očekivane rezultate referenduma.
“Rezultati referenduma mogu da budu uspješno sprovedeni ako ih sprovode i oni koji su predstavnici Srpske na nivou BiH, ali vi to nećete”, rekao je Dodik na posebnoj sjednici Narodne skupštine tokom rasprave o Prijedlogu odluke o stavljanju van snage Odluke o sprovođenju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH.
On je naveo da bi održavanje referenduma 19. novembra bila avantura i istakao da treba povući odluku dok se ne postigne konsenzus.
Dodik je naglasio da opozicija, koja je vlast na nivou BiH, ništa nije uradila ni kada je bilo riječi o Danu Republike, a da bi trebalo u Savjetu ministara i parlamentu BiH reći da se ni o čemu neće odlučivati dok se na dnevni red ne stave rezultati referenduma.
“Je li to toliko teško? Šta je tu toliko bolno? Šta je nejasno i zašto nećete?”, upitao je Dodik.
Predsjednik Srpske izjavio je da je Republika Srpska lider kada je riječ o prilagođavanju svojih propisa sa propisima EU.
Dodik je upitao kako je moguće da Branislav Borenović kao predsjednik Odbora Narodne skupštine za evropske integracije nikada nije pohvalio Republiku Srpsku u tom smislu.
On je rekao da je međunarodna zajednica, najviše putem Pedija Ešdauna, intervenisala u Dejtonski sporazum i da je Srpska pokušala da ga tuži zakonodavstvu Velike Britanije, na šta je pristao i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović, a potom odustao.
Dodik je naveo da se ne može “preći” preko štete koju je Ešdaun nezakonitim odlukama nanio Srpskoj, iako Borenovića to ne interesuje.
On je zamolio Borenovića da bude na strani Republike Srpske, a ne da se bavi samo interesima svoje političke partije.
Dodik je istakao da treba utvrditi odgovornost za propast tri banke u Srpskoj, ali da tu odgovornost utvrđuje i nivo na kojem je opozicija u Srpskoj na vlasti.
“Saglasan sam da treba utvrditi odgovornost svakoga”, naglasio je Dodik.
On je pozvao još jednom poslanike da se vodi rasprava o dnevnom redu i da je spreman da sasluša raspravu i da se po njenom okončanju obrati.
Poslanik PDP-a Branislav Borenović rekao je da je kao predsjednik Odbora Narodne skupštine za evropske integracije uvijek pohvalno govorio o usklađivanju propisa Srpske sa zakonodavstvom EU.
On je naveo da predstavlja Narodnu skupštinu i pozvao Dodika da kaže gdje je čuo da je on rekao nešto suprotno interesu Republike Srpske.
“Ne možemo biti sljedbenici isključivo jedne politike, imamo svoj stav koji možemo iznijeti u Narodnoj skupštini”, kaže Borenović.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović dao je pauzu do 17.00 časova.
Cvijanović: Vrijeme za otvaranje karti
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas u parlamentu Srpske da je referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH stvar oko koje se mora okupiti i vlast i opozicija i da je došlo vrijeme da se o tome otvore karte.
“Došlo je vrijeme da otvorimo karte i da kažemo, ukoliko smatramo, a vjerovatno svi smatramo da i dalje postoje razlozi da se održi referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH. Svjesni smo da je to stvar oko koje moramo da se okupimo, bez obzira na sve ove strelice koje su ovdje postojale i koje postoje već danima”, rekla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj se razmatra Prijedlog odluke o stavljanju van snage Odluke o sprovođenju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH, ocijenila da je ovo previše važna tema da bi se na njoj “ušićarilo politički”.
Prema njenim riječima, tema današnje sjednice je da li postoji politička volja da se donese odluka koja bi obezbijedila potpuni konsenzus i opozicije i vlasti o tako važnom pitanju kakav je referendum, bez politikantstva.
Ona je istakla da pravo na održavanje referenduma u Srpskoj treba nadograđivati, iako su stečeni uslovi da se on održi jer postoji Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi, a jedan je već održan.
Cvijanovićeva je ocijenila da je opozicija svoj rad na današnjoj sjednici pogrešno bazirala na prozivanju predsjedika Republike Srpske.
“Naravno da je ovo važna tema i da neće proći bez predsjednika Republike, ali to što opozicija stalno zamjenjuje teme postaje degutantno”, zaključila je Cvijanovićeva.
Komentarišući konstataciju lidera SDS-a Vukote Govedarice da u parlamentu vlada šizofrena atmosfera, Cvijanovićeva je rekla da se boji da je opozicija takvu atmosferu pokušala, bezuspješno, nametnuti.
Cvijanovićeva tvrdi, da ne pada i ne tone Republika Srpska, kako je to naveo poslanik SDS-a Miladin Stanić, već opozicija.
“Republika Srpske ne propada, niti tone i dobro stoji, a ostvariće sve što je zacrtala u političkom i ekonomskom smislu, uprkos silnim blokadama i preprekama koje smo imali prilike da iskusimo, i institucije i građani Republike Srpske, a velikim dijelom jer je opozicija u Srpskoj na nivou BiH vlast kakva jeste”, ocijenila je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je rekla da niko nije čuo ono što tvrdi poslanik u Klubu PDP-a Adam Šukalo da ga je predsjednik lično prozvao nekoliko puta imenom i prezimenom, dodajući da se Šukalo prepoznao u nečemu što je predsjednik govorio, dok je sam radio ono za šta druge optužuje.
Premijer Srpske je rekla da će se još baviti pričama o lopovluku, te da je interesuje da li među poslanicima opozicije ima onih koji su nekoliko godina dobijali plate na lokalnom nivou, a nikada nisu došli na posao.
“Otvaraćemo sve priče, trebamo se boriti protiv devijacija u društvu, i svi trebaju biti na udaru podjednako”, poručila je Cvijanovićeva.
Dodik pozvao na kreiranje nove odluke o referendumu
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je opoziciju da sa vlasti zajedno kreira novu odluku koja bi se odnosila na održavanje referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH.
Dodik je rekao da je važan konsenzus o ovom pitanju, jer je opozicija u Srpskoj vlast na nivou BiH.
“Referendum je sveto pravo Republike Srpske za koje će se Srpska nastaviti boriti i doći u poziciju da može da ga održi o svakom pitanju važnom za njenu egzistenciju”, rekao je Dodik tokom obraćanja na posebnoj sjednici Narodne skupštine na kojoj će se poslanici izjasniti o Prijedlogu odluke o stavljanju van snage Odluke o sprovođenju reFerenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH.
On je podsjetio da je godinama iznosio jasan i nedvosmislen stav u vezi sa ovim pitanjem, te naveo da Republika Srpska ima pravo predviđeno Ustavom da odlučuje o pitanjima koja su u njenom interesu.
“U ime Republike Srpske niko ne bi trebalo da odlučuje nikada. Konačno bi trebali da krenemo u političku borbu koja podrazumijeva korištenje svih mogućnosti koje daje savremena politička praksa”, istakao je Dodik.
Višković: Nema opšteg konsenzusa za referendum
Poslanik SNSD-a Radovan Višković izjavio je danas na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske da nije stvoren opšti konsenzus o održavanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH, niti postoje uslovi za njegovo održavanje, i zatražio da se prihvati predložena odluka o stavljanju van snage odluke o raspisivanju referenduma.
On je, ispred predlagača na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske, rekao da je potrebno podržati potpisivanje peticije o radu Suda i Tužilaštva BiH, identičnog sa referendumskim pitanjem i da se obezbijedi najmanje pola miliona potpisa za ovu inicijativu.
Napominjući da je referendum neotuđivo pravo izjašnjavanja građana o svakom pitanju, Višković je rekao da se Republici Srpskoj osporava da sprovede referednum o pravosuđu, te podsjetio da je visoki predstavnik u BiH Valentin Incko odmah po raspisivanju referenduma /prema odluci Narodne skupštine iz 2015. godine/ “počeo po svijetu da priča da je to početak neke secesije”.
Višković je naglasio da Ustav BiH, koji je baziran na Aneksu četiri Dejtonskog sporazuma, ne definiše postojanje pravosudnih institucija na nivou BiH, ističući da su od svog osnivanja Sud i Tužilaštvo BiH selektivno primjenjivali pravdu, da imaju diskriminatorski odnos prema Srbima, kojima se masovno stavlja na teret zločin prema čovječnosti i genocid.
On je naveo da se, prema statističkim podacima, od 651 potvrđene optužnice za ratni zločin, njih 384 odnosi na lica srpske nacionalnosti, a kada je riječ o izricanju kazni, Srbima je izrečeno 1.728,5 godina zatvora, Bošnjacima 333,5 godina, a Hrvatima 258 godina.
“Ova porazna statistika za Srbe pokušava se kompenzovati podizanjem optužnica protiv Bošnjaka za krivična djela koja podrazumijevaju isključivo individualnu, a ne komandnu odgovornost. Očigledno je da se nadležni u Sudu i Tužilaštvu nisu obazirali da dokaze Republike Srpske, čije su institucije podnijele 1.101 izvještaj o krivičnom djelu ratnog zločina protiv 7.745 lica”, naveo je Višković.
Prema njegovim riječima, uspostavljanjem takvog pravosudnog sistema u isključivoj funkciji OHR-a i uspostavljanju zahtjeva bošnjačke političke javnosti, odnosno sa tendencijom stvaranja po Srbe krajnje negativne slike, nije došlo do pomirenja u BiH.
On je napomenuo i da je stalan pritisak na svjedoke o pitanju utvrđivanja činjenica.
“Ne želimo zaštititi ili amnestirati bilo koga od odgovornosti za počinjeni ratni zločin, već insistiramo da svako ko je počinio ratnih zločin mora biti procesuiran bez zadrške ili selektivnog pristupa”, istakao je Višković.
(Srna)