Original Dejtonskog sporazuma na engleskom jeziku, koji je prije nekoliko dana pronađen u kući Željka Kuntoša na Palama, biće nakon završetka sudskog procesa ustupljen Narodnoj skuštini Republike Srpske, gdje će biti strogo čuvan, pišu današnje “Večernje novosti”.
List navodi da postoji mogućnost da ovaj dokument ubuduće stoji u holu Narodne skupštine Republike Srpske i da svi koji dolaze u ovu instituciju mogu da ga razgledaju.
Dokument se sada nalazi u depou Okružnog suda u Banjaluci i vodi se kao dokazni materijal.
Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je listu da bi najbolje rješenje bilo da dokument pod budnim okom obezbjeđenja stoji izložen ili u zgradi Narodne skupštine ili u zgradi Vlade Republike Srpske.
“Za razliku od Federacije BiH i Sarajeva, koji kriju da li imaju uopšte original Dejtonskog sporazuma, Republika Srpska neće kriti ovaj dokument. U Sarajevu već dvije decenije ne žele da kažu da li posjeduju original, jer neće da se otvori priča o rušenju Dejtonskog sporazuma i o desetinama nametnutih rješenja od strane OHR-a i visokog predstavnika u BiH”, rekao je Stevandić.
Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Staša Košarac rekao je za list da će pronađeni dokument biti detaljno analiziran kako bi se utvrdilo koliko je puta OHR prekršio Dejtonski sporazum i djelovao mimo napisanog.
“Sarajevo je odmah počelo da galami kada je Republika Srpska pronašla dokument, jer je BiH neozbiljna država u kojoj ne žele da poštuju slovo Dejtonskog sporazuma”, istakao je Košarac.
Nedostaje 8 aneksa u primjerku Dejtonskog sporazuma pronađenog u Predsjedništvu BiH
Priča o Dejtonskom sporazumu, izgubljenom originalu i pronađenim primjercima izgleda nema kraja. Naime u zgradi Predsjedništva BiH u augustu ove godine pronađen je primjerak Dejtonskog sporazuma, a kako Klix.ba saznaje radi se o nepotpunom primjerku koji ima samo tri aneksa, umjesto jedanaest koliko ima originalni Dejtonski sporazum.
Tema o Dejtonskom sporazumu postala je aktuelna 2008. godine kada je tadašnji član Predsjedništva BiH Željko Komšić tražio original sporazuma, a Sekretarijat Predsjedništva izvršio provjeru i pripremio informaciju da original nikada nije zvanično dostavljen ni zaveden u arhivi Predsjedništva. Generalni sekretar tada je bio Ranko Ninković.
Komšić je potom podnio prijavu Tužilaštvu Kantona Sarajevo koje je sprovelo istragu.
U međuvremenu se i zaboravilo na taj slučaj, a sve je prije nekoliko dana aktuelizirano kada je policija u RS-u objavila informaciju da je na Palama uhapšen Željko Kuntoš, kod kojeg je pronađen primjerak Dejtonskog sporazuma na engleskom jeziku. Više detalja o tom dokumentu nije objavljeno.
Ipak, prije nekoliko mjeseci, tačnije krajem augusta zaposlenici u Službi za opšte poslove Predsjedništva BiH prilikom preseljenja arhive pronašli su primjerak Dejtonskog sporazuma, ali sa samo tri aneksa, od ukupno 11 koliko ima Dejtonski sporazum, o čemu je i načinjena službena zabilješka.
Taj detalj sada ponovo otvara pitanje, ima li BiH zvanično originalni primjerak Dejtonskog sporazuma. Niko iz Predsjedništva nije i ne želi komentarisati to pitanje, jer kako saznajemo još nikada nije utvrđeno o kakvom se dokumentu radi, s obzirom da dokument sadrži samo tri aneksa.
Nije poznato da li će i kada eventualno biti izvršena grafološka i ostala vještačenja, kako bi se utvrdilo da li se radi o originalu Dejtonskog sporazuma. Zatim, potrebno je utvrditi gdje su ostali aneksi, jer je očito da je pronađeni dokument nepotpun. I u konačnici još nikada nije utvrđeno ko je odgovoran za cijelu situaciju i čuvanje tog dokumenta i kako je moguće da se tako važan dokument zagubio, pa odjedanput je pronađen i to u krnjoj formi.
Ostaje i nepoznato koje anekse sadrži pronađen primjerak Dejtonskog sporazuma u zgradi Predsjedništva i još važnije koji ankesi nedostaju. Jesmo li zemlja bez Ustava, jer kao što je poznato aneks 4 Dejtonskog sporazuma je Ustav BiH.
Dejtonski sporazum sastoji se od slijedećih aneksa:
Aneks 1: Sporazum o vojnim aspektima mirovnog rješenja
Aneks 1-B: Sporazum o regionalnoj stabilizaciji
Aneks 2: Sporazum o međuentitetskoj graničnoj crti i povezanim pitanjima
Aneks 3: Sporazum o izborima
Aneks 4: Ustav Bosne i Hercegovine
Aneks 5: Sporazm o arbitraži
Aneks 6: Sporazum o ljudskim pravima
Aneks 7: Sporazum o izbjeglicama i raseljenim osobama
Aneks 8: Sporazum o komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika
Aneks 9: Sporazum o osnivanju javnih poduzeća u Bosni i Hercegovini
Aneks 10: Sporazum o civilnoj provedbi mirovnog rješenja
Aneks 11: Sporazum o međunarodnim policijskim snagama
(Srna, klix.ba)