Izgradnja oko 150 kilometara duge trase brzog puta Sarajevo-Vardište, mogla bi koštati od 800 miliona evra do 1,2 milijarde evra, pokazuju preliminarni podaci konultantske kuće “Eptisa” iz Sarajeva, zadužene za izradu studijske dokumentacije za ovaj put, koji su danas predstavljeni u Banjaluci.
Vođa konsultantskog tima Dragan Gagić istakao je da riječ o putu na ruti SEETO 3, te da je zadatak konsultanta pronalaženje optimalne trase na području između Vardišta i Sarajeva na istoku i zapadu, odnosno Sokoca i Goražda na sjeveru i jugu.
“To uključuje postojeće trase magistralnih puteva M5 i M19, a analizom su obuhvaćeni i regionalni pravci. Cilj nam je da pronađemo rješenje za brzu saobraćajnicu u punom profilu, odnosno za vožnju od 100 kilometara na čas”, rekao je Gagić novinarima u Banjaluci prije predstavljanja studija.
On je dodao da će ponuđeno rješenje biti osnova za izradu idejnog rješenja, a nakon toga i glavnog projekta.
“Okvirno je trasa duga 150 kilometara zavisno od varijante, kojih trenutno ima nekoliko. Riječ je o veoma teškom terenu i projekat će biti veoma zahtjevan što se tiče finansijskog i vremenskog okvira”, objasnio je Gagić.
Prema njegovim riječima, do kraja novembra bi trebalo biti predstavljeno optimalno rješenje.
Pomoćnik ministra saobraćaja i veza Republike Srpske Nataša Kostić podsjetila je da je BiH putem projekat IPA 2012. godine aplicirala prema EU za grant sredstva za finansiranje izrade studijske dokumentacije za brzi put Sarajevo-Vardište, koji se nalazi na ruti tri u sveobuhvatnoj mreži EU.
Kostićeva je rekla da su ta sredstva bila operativna od prošle godine, te da ovaj projekat izrade studijske dokumentacije finansira Evropska komisija.
“Kada konsultant završi posao i ponudi optimalnu trasu izgradnje brzog puta Sarajevo-Vardište, BiH, odnosno nadležna entitetska ministarstva treba da apliciraju prema Evropskoj komisiji za grant sredstva za izradu projektne dokumentacije i nakon toga da se razmišlja o obezbjeđenju finansijskih sredstava za realizaciju projekta”, istakla je Kostićeva.
Ona je dodala da je ruta tri Sarajevo-Vardište spoj Koridora “Pet ce” u BiH i Koridora 10 u Srbiji, odnosno da je riječ o regionalnom projektu za čiju su realizaciju zainteresovane i Srpska i Srbija.
Kostićeva je rekla da će danas u Banjaluci biti održan i sastanak radne grupe zadužene za iznalaženje jedinstvene trase budućeg auto-puta Sarajevo-Beograd.
“Republika Srpska ima usvojene strateške i planske dokumente, gdje je predviđena izgradnja brzog puta Sarajevo-Vardište, izgradnja auto-puta od Vukosavlja, preko Brčkog do Bijeljine i granice sa Srbijom, kao i brzog puta od Podromanije, Sokoca, preko Vlasenice, Han Pijeska i Zvornika do granice sa Srbijom”, naglasila je Kostić.
Ona je dodala da je strategija transporta Republike Srpske sastavni dio okvirne strategije transporta BiH, tako da su u okviru strategije transporta BiH svi pomenuti putni pravci.
Predstavnik Delegacije EU u BiH Goran Filipović rekao je da se projekt izrade studijske dokumentacije za brzi put Sarajevo-Vardište razmatra već dugo godina, da bi sad ulazio u finalnu fazu.
“To je veoma kompleksan, zahtjevan i skup zahvat, koji se suočava sa generalnim problemom u BiH, a to je problem malog obima prometa, gdje je jako teško dokazati isplativnost tih investicija, a samim tim dobiti sredstva za kreditiranje ovakvih projekata”, istakao je Filipović.
On je dodao da će EU uraditi ono što je obećala-da će preporučiti najprihvatljivije rješenje sa stanovišta socioekonomskih i inženjerskih faktora i isplativosti.
“Mislim da ćemo obezbijediti novac i za idejni i glavni projekat, koji bi prema našim predviđanjima trebalo da koštaju više od deset miliona evra”, poručio je Filipović.
Prezentaciji preliminarnih studija i projekata za izgradnju brzog puta Sarajevo-Vardište, u Administrtivnom centru Vlade, prisustvovali su predstavnici Ministarstva komunikacija i transporta BiH, Ministarstva saobraćaja i veza Srpske, Ministarstva prometa i komunikacija Federacije BiH, konsultanstke kuće “Eptisa” i jedinica lokalne samouprave.
(Srna, foto: Anadlija)