Lideri opozicije u Republici Srpskoj podnijeće u petak banjalučkom Okružnom javnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv direktora „Službenog glasnika RS“ Dragana Veselinovića, piše „EuroBlic“.
Krivična prijava će biti podnesena zbog kašnjenja u objavljivanju odluke Narodne skupštine RS o održavanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH. Prijavu će potpisati Dragan Čavić, Branislav Borenović i Vukota Govedarica.
Mada je odluka o održavanju referenduma o radu pravosudnih institucija BiH na kraju objavljena u „Službenom glasniku RS“, ali tek prije pola mjeseca, opozicionari smatraju da neko mora odgovarati zašto to nije urađeno u zakonom predviđenom roku.
– Obaveza je bila da se odluka objavi u prvom „Službenom glasniku“ poslije njene pravosnažnosti. Dakle, onog trenutka kada je odluka Narodne skupštine RS i Ustavnog suda RS upućena, ona je morala biti objavljena u prvom glasniku. Međutim to nije urađeno, a sve govori da je neko tu odluku dvije godine držao u fioci. Radi se o nečemu što je rađeno svjesno, a suprotno zakonu – kazao je lider NDP Dragan Čavić.
Veselinović bez komentara
On se nada da će nadležno tužilaštvo, „za razliku od ranijih slučajeva“, postupiti u skladu sa zakonom i onako kako struka nalaže.
– Svaki put očekujem da tužilaštvo odradi svoj dio posla, kako bi ovakve deformacije u institucijama, koje proizvode i političke posljedice, bile raščišćene. Da oni rade svoj posao mnoge stvari danas ne bi bile predmet spekulacija i političkih trvenja, već rezultat vođenja sudskih procesa. Nažalost, do sada sam bio suočen u sličnim predmetima da je tužilaštvo donosilo naredbu o nesprovođenju istrage. Ali, vidjećemo – rekao je Čavić.
Direktor „Službenog glasnika“ RS Dragan Veselinović nije juče želio da za „EuroBlic“komentariše najavljeno podnošenje krivične prijave protiv njega.
– Nemam komentar. Neka svako radi svoj posao – kratko je odgovorio Veselinović.
Omča oko vrata
Istovremeno, šef poslaničkog kluba SNSD u NS RS Radovan Višković odgovara: da opozicija ima imalo brige za Srpsku i njene interese onda ne bi pokretala to pitanje.
– To je bio dobar način da imamo odluku o referendumu i da je aktiviramo u svakom momentu kada nam zatreba. Bila je i jedna situacija gde je RS imala pregovaračku poziciju prema Sudu i Tužilaštvu BiH i prema svemu tome šta se tamo radi. Međutim, opozicija radi to što radi i to sigurno ne pod uticajem svoje pameti, već pod nečijim drugim. Još jedan kamen stavljati tom čovjeku oko vrata nije pošteno ni korektno, jer je on radio u interesu RS, a ne u ličnom. Sigurno je više nego jasno da je direktor „Službenog glasnika“ imao dobru namjeru i lično smatram da ni na koji način ne bi trebalo da odgovara, zato što je neko isfrustriran iz opozicije i sada traži nečiju glavu – kaže Višković.
Dodao je da bi u petak trebalo da bude održan kolegijum NS RS na kojem će se razmatrati i stavljanje na dnevni red odluke o suspenziji referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH.
Teče zakonski rok
Narodna skupština RS donijela je sredinom jula 2015. godine odluku o održavanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH. Međutim, odluka je u „Službenom glasniku RS“ objavljena tek 20. septembra ove godine, kada je počeo i da teče rok od 50 dana za njegovo organizovanje i održavanje.
U međuvremenu, predsjednik RS Milorad Dodik najavio je da će NS RS na jednoj od narednih sednica suspendovati odluku o održavanju referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH.
(EuroBlic)